overfm.gr | Super League 1 | Λαμία – Παναθηναϊκός 0-2: Kαρλίτος ο… Μεγαλοπρεπής!

Το Τριφύλλι με τον Ισπανό «killer» (2 γκολ) να παίρνει μπρος επικράτησε της Λαμίας, με 2-0, στη Φθιώτιδα και σημείωσε την πρώτη νίκη στο φετινό Πρωτάθλημα.

Το προσωνύμιο που έχει στον λογαριασμό του στο Instagram (Majestic, Mεγαλοπρεπής δηλαδή) επιβεβαίωσε στη Λαμία ο Καρλίτος. Ο Ισπανός, με γκολ στο 8’ και στο 60’, άνοιξε τον δρόμο στον Παναθηναϊκό του Λάζλο Μπόλονι ώστε να πάρει την παρθενική νίκη στη φετινή Super League Interwetten και μαζί μία γερή ανάσα εν όψει της συνέχειας. Κομβική η απόκρουση του Διούδη στο πέναλτι του Ρόμανιτς στο 20’, που κράτησε την ψυχολογία των φιλοξενούμενων σε υψηλά επίπεδα και τη σωστή διαχείριση στο γρήγορο προβάδισμα. Έτσι οι Πράσινοι έφτασαν τους 6 βαθμούς σε ισάριθμα παιχνίδια, με τη Λαμία να παραμένει στον 1 πόντο και δίχως «τρίποντο» ακόμη σε 6 ματς.

Έτσι έπαιξαν

O Mπάμπης Τεννές, στο 4-2-3-1 της Λαμίας, επέλεξε τον Θεοδωρόπουλο βασικό τερματοφύλακα, τους Βύντρα, Αντέτζο, Ασίγκμπα και Μπάχανακ στην άμυνα, με τους Μπεχαράνο και Σκόνδρα στα αμυντικά χαφ. Πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Καραμάνο, αγωνίστηκαν οι Ρόμανιτς, Ντέλετιτς και Μπουλούλης με τον 27χρονο μεσοεπιθετικό των Φθιωτών να αποτελεί το πρόσωπο – έκπληξη στην 11άδα του έμπειρου Έλληνα τεχνικού.

Η έκπληξη του Λάζλο Μπόλονι στην αρχική 11άδα που κατέβασε στο «Αθανάσιος Διάκος» της Λαμίας ήταν η συμμετοχή του Αντόνιο Σαβιέρ αντί του Γιοάν Μολό, που θεωρούταν ο επικρατέστερος για να αρχίσει βάσει των δοκιμών του Ρουμάνου προπονητή μέσα στην εβδομάδα. Βασικός γκολκίπερ αγωνίστηκε ο Διούδης, με τους Σάντσες, Ζαγαρίτη στα άκρα της άμυνας και τους Σένκεφελντ, Πούγγουρα στα στόπερ. Μαουρίσιο, Κουρμπέλης, Σαβιέρ και Χατζηγιοβάνης αποτέλεσαν την 4άδα των χαφ στο 4-4-1-1 του Μπόλονι, με τους Μακέντα και Καρλίτος να αποτελούν την αιχμή του δόρατος στην επίθεση του Παναθηναϊκού.

«Μπόμπερ» Καρλίτος, «Κέρβερος» Διούδης

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με στόχο να μην δώσει δικαιώματα στη Λαμία. Πίεσε ψηλά, προσπάθησε να βάλει την μπάλα στην περιοχή των Φθιωτών και κατάφερε στο 8’ να καρπωθεί την προσπάθειά του αυτή με τον Καρλίτος. Ο Ισπανός φορ άνοιξε το σκορ με φοβερή γυριστή κεφαλιά -δίχως να έχει απόλυτη ορατότητα της εστίας- στο πρώτο δοκάρι των γηπεδούχων, μετά από κόρνερ που εκτέλεσε με ακρίβεια ο Χατζηγιοβάνης. Αδικαιολόγητα και δίχως η Λαμία να απειλεί, οι Πράσινοι κλείστηκαν στην περιοχή τους με αποτέλεσμα σε συνθήκες πίεσης μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπεχαράνο -λίγο εκτός περιοχής, πλάγια αριστερά- ο Κουρμπέλης να απομακρύνει με το χέρι την μπάλα. Παράβαση που ο διαιτητής Παπαδόπουλος καταλόγισε μέσω VAR. Η εκτέλεση του Ρόμανιτς, όμως, στο 20ό λεπτό ήταν συρτή στην αριστερή γωνία του Διούδη, που μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια και κράτησε το μηδέν παθητικό για το Τριφύλλι.

Η Λαμία είδε το πλάνο της να διαφοροποιείται με την αναγκαστική αλλαγή του Καραμάνου, που είχε τραυματισμό στο πρόσωπο, και την είσοδο του Αραμπούλι. Ο Γεωργιανός προσπάθησε να δημιουργήσει στιγμές στην περιοχή του Παναθηναϊκού, με τους φιλοξενούμενους να στέκονται περισσότερο στη διαχείριση τού 0-1 παρά στην προσπάθεια να σκοράρουν ξανά στο διάστημα έως το 38’ που χάθηκε σπουδαία ευκαιρία για 2ο γκολ. Πάλι από κόρνερ, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν τον γκολκίπερ Θεοδωρόπουλο. Η μπάλα έφτασε στον Μακέντα, ο οποίος πάσαρε στον Πούγγουρα που είχε προωθηθεί. Ο κεντρικός αμυντικός των Πράσινων πλάσαρε, ουσιαστικά, με τον αντίπαλο τερματοφύλακα εξουδετερωμένο με τον Σκόνδρα να διώχνει με υπερένταση επάνω στη γραμμή. Το σουτ, από τα όρια της περιοχής της Λαμίας, του Σαβιέρ στο 41’ ας κατέληξε άουτ επιβεβαίωσε ένα καλό 5λεπτο κυριαρχίας των Πράσινων που πήγαν προηγούμενοι στο ημίχρονο με 1-0.

«Χτύπησε» ξανά ο Ισπανός γκολτζής!

Μπορεί ο Παναθηναϊκός να μπήκε νευρικός και δίχως καλές επιλογές στο 2ο ημίχρονο, ωστόσο η Λαμία δεν το εκμεταλλεύτηκε, ούτε έγινε πιο επιθετική από την αλλαγή τού Βιγιάλμπα με τον Ασίγκμπα. Οι Πράσινοι κρατούσαν εύκολα το προβάδισμα και στο 60’ κατάφεραν να πλησιάσουν ακόμη πιο πολύ στην πρώτη τους νίκη στη Super League Interwetten, με τον Καρλίτος να «χτυπά» ξανά. Ο Ισπανός φορ έχει βρει ρυθμό και λύτρωσε τους φιλοξενούμενους με τα τέρματά του. Στο 2-0 του Τριφυλλιού πλάσαρε -εντυπωσιακά, με τη βοήθεια του οριζόντιου δοκαριού- από κοντά τον Θεοδωρόπουλο, σε τέρμα που ελέγχθηκε από τον VAR, μετά από ωραία συνεργασία Σαβιέρ και Μακέντα και τον Ίβηρα επιθετικό να παίρνει το «ριμπάουντ» από το σουτ του Χατζηγιοβάνη που αρχικά έβγαλε ο αντίπαλος γκολκίπερ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν ξανά άμεσα στο παιχνίδι, με το σουτ του Αραμπούλι στο 69’, όμως, να καταλήγει άουτ από καλή -πλάγια- θέση. Ο Καρλίτος απείλησε και στο 75’, με την είδηση από εκεί και πέρα να έχει να κάνει με τη συμμετοχή του Λούκας Βιγιαφάνιες στο 88’, για πρώτη φορά από την επιστροφή του στο Τριφύλλι. Ο Αργεντινός πήρε ορισμένα λεπτά ψυχολογίας, μετά από μακρά απουσία, από τον Λάζλο Μπόλονι που έζησε πολύ έντονα όλο τον αγώνα και σίγουρα έχει κάθε λόγο να είναι ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. Στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να είχε φορτώσει με περισσότερα γκολ την εστία της Λαμίας, χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ. Στο 90’+3′ η συνεργασία Μολό και Καμπετσή βρήκε εμπόδιο στον Αντέτζο, με τον Βιγιαφάνιες να μην μπορεί να νικήσει τον Θεοδωρόπουλο. Στα επόμενα 2 λεπτά, ο τερματοφύλακας της Λαμίας έσωσε την κεφαλιά του Μαουρίσιο και στάθηκε τυχερός στη νέα στιγμή του Βιγιαφάνιες, του οποίου το σουτ κατέληξε για λίγο άουτ.

Γκολ: 8’ Καρλίτος (0-1), 60’ Καρλίτος (0-2).

Κίτρινες: 53’ Μπουλούλης – 9’ Σένκεφελντ, 16’ Σάντσες, 19’ Κουρμπέλης.

Οι συνθέσεις

Λαμία (Μπάμπης Τεννές / 4-2-3-1): Θεοδωρόπουλος – Βύντρα, Ασίγκμπα (46’ Βιγιάλμπα), Αντέτζο, Βύντρα, Μπάχανακ – Μπεχαράνο, Σκόνδρας – Μπουλούλης (86’ Σαραμαντάς), Ντέλετιτς, Ρόμανιτς (75’ Μπιανκόνι) – Καραμάνος (29’ Αραμπούλι / 86’ Τσούκαλος).

Αναπληρωματικοί: Επασί, Τσούκαλος, Τζανετόπουλος, Γκούγκα, Σαραμαντάς, Αραμπούλι, Βιγιάλμπα, Μπιανκόνι.

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι / 4-4-1-1): Διούδης – Σάντσες, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ζαγαρίτης – Σαβιέρ (88’ Βιγιαφάνιες), Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Χατζηγιοβάνης (77’ Μολό) – Μακέντα (82’ Αλεξανδρόπουλος) – Καρλίτος (88’ Καμπετσής).

Αναπληρωματικοί: Ξενόπουλος, Εμμανουηλίδης, Βιγιαφάνιες, Σερπέζης, Αϊτόρ, Καραγιάννης, Αλεξανδρόπουλος, Μολό, Καμπετσής.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας) / Βοηθοί: Νικολαΐδης, Νικολακάκης / Διαιτητής VAR: Μανούχος (Αργολίδας).