overfm.gr | La Liga | La Liga – Ζωντανοί για το Champions League η Μπέτις, «αγκαλιά» με τη δεύτερη θέση η Μπαρτσελόνα

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους στη La Liga η Μπέτις και η Μπαρτσελόνα με τους «βερδιμπλάνκος» να μένουν ζωντανοί στο κυνήγι της τετράδας και τους «μπλαουγκράνα» να σφιχταγκαλιάζουν τη δεύτερη θέση.

Τρεις στροφές έμειναν για να ολοκληρωθεί η φετινή La Liga. Μένει να φανεί ποιές ομάδες θα πάρουν τα εισιτήρια για τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις αλλά και ποιες θα υποβιβαστούν στη Segunda Division. Η αυλαία της 36ης αγωνιστικής άνοιξε με την αναμέτρηση Βαλένθια – Μπέτις.

Οι κυπελλούχοι Ισπανίας πήραν ένα πολύ σημαντικό διπλό, πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο. Στο 57’ ο Γουίλιαμ Ζοσέ με ωραίο πλασέ με το αριστερό άνοιξε το σκορ για τη Μπέτις. Οι «βερδιμπλάνκος» ήταν κυρίαρχοι στο δεύτερο ημίχρονο και στα τελευταία λεπτά της συνάντησης πέτυχαν δύο ακόμα γκολ. Στο 87’ ο Κανάλες με έξοχο σουτ εκτός περιοχής διπλασίασε το προβάδισμα της Μπέτις. Ο Ιγκλέσιας στο 90’ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Στο «Καμπ Νου» η Μπαρτσελόνα επικράτησε εύκολα με 3-1 της Θέλτα και ουσιαστικά εξασφάλισε την κατάληψη της δεύτερης θέσης. Στο 30′ ο Ντεμπελέ με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια  έδωσε ασίστ πάρε-βάλε στον Ντεπάι, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-0. Στο 41’ ο Ομπαμεγιάνγκ με πλασέ με το αριστερό πόδι διπλασίασε το προβάδισμα του συνόλου του Τσάβι.

Στο 49’ ο Ντεμπελέ έδωσε τη δεύτερη προσωπική του ασίστ με τον Ομπαμεγιάνγκ να σκοράρει με τη σειρά του το δεύτερο γκολ στην αναμέτρηση. Στο 50’ ο Τιάγκο Άσπας διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Πλέον, οι «μπλαουγκράνα» θέλουν μια νίκη ακόμα για να εξασφαλίσουν τη δεύτερη θέση πριν αρχίσει ο σχεδιασμός ενόψει της νέας αγωνιστικής περιόδου.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook, στο Twitter, στο Instagram, στο Youtube, στο TikTok.