overfm.gr | Bundesliga | Κυρίαρχη και στην Ευρώπη η Νάπολι

Η Νάπολι επιβεβαίωσε την κυριαρχία της και στην Ευρώπη επικρατώντας της Άιντραχτ με 2-0 μέσα στην «Ντόιτς Μπανκ Παρκ».

Είναι αν όχι η πιο φορμαρισμένη, από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες στην Ευρώπη και το απέδειξε και στο Τσάμπιονς Λιγκ. Η Νάπολι λοιπόν περί αυτής ο λόγος πέτυχε μεγάλη νίκη με 2-0 επί της Άιντραχτ μέσα στην «Ντόιτς Μπανκ Παρκ» και ειναι με το ενάμιση πόδι στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ για πρώτη φορά στην ιστορία της. Οι Ιταλοί ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και ειδικά μετά το 25′ και έφτασαν απόλυτα δίκαια στην επικράτηση. Είχαν μάλιστα και χαμένο πέναλτι με τον Κβαρατσκέλια, ενώ οι κάτοχοι του Γιουρόπα Λιγκ τελείωσαν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κόλο Μουανί με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Οι Γερμανοί μπήκαν φουριόζοι στο ματς και στο 5′ έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Κόλο Μουανί έκανε το συρτό σουτ που πέρασε λίγο άουτ. Οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν στα πρώτα λεπτά σε παθητικό ρόλο μετά τον φρενήρη ρυθμό των γηπεδούχων προσέχοντας τα νότα τους. Και ενώ ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, στο 34′ οι Ιταλοί είχαν δοκάρι σε σουτ του Λοσάνο και στο αμέσως επόμενο λεπτό κέρδισαν πέναλτι όταν ο Όσιμεν ανέτρεψε εν ψυχρώ τον Μπούτα. Το πέναλτι εκτέλεσε ο Κβαρατσκέλια αλλά ο Τραπ έπεσε σωστά και έσωσε την ομάδα του. Η πίεση των «παρτενοπέι» απέφερε καρπούς και στο 40′ βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Λοσάνο να πασάρει στον Όσιμεν που από κοντά άνοιξε το σκορ γράφοντας το 0-1. Δυο λεπτά αργότερα η ιταλική ομάδα της ακυρώθηκε γκολ σε φάση καρμπόν με το τέρμα που σημείωσε και με τους ίδιους πρωταγωνιστές.

Στην επανάληψη αρχίζει να γινόταν πιο επικίνδυνη η Νάπολι με την κάτοχο του Γιουρόπα Λιγκ να δυσκολεύεται να βγει μπροστά. Έτσι στο 56′ από ακόμη ένα λάθος της άμυνας των γηπεδούχων ο Λοσάνο έβγαλε τετ α τετ τον Κβαρατσκέλια με τον Τραπ να τον νικάει. Δυο λεπτά αργότερα οι Γερμανοί έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κόλο Μουανί με απευθείας κόκκινη κάρτα λόγω του ότι πήγε με τις τάπες στον αστράγαλο του Αγκινσά. Έτσι λοιπόν αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Σπαλέτι και στο 65′ ο Κβαρατσκέλια βρήκε με τακουνάκι τον Ντι Λορέντζο και με πλασέ εν κινήσει έκανε το 0-2. Με τον αέρα του 2-0 η Νάπολι άρχισε να αγωνίζεται πιο ελεύθερα και στο 72′ λίγο έλειψε να τριπλασιάσει τα γκολ της όταν ο Αγκινσά έκανε τελείωμα από την μικρή περιοχή με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Στην συνέχεια το ματς απέκτησε διαδικαστικού χαρακτήρα με την Άιντραχτ να μην μπορεί να δημιουργήσει καταστάσεις και τους «Ναπολιτάνους» να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη.

Άιντραχτ (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ – Τούτα, Γιάκιτς, Εντικά – Μπούτα(69′ Μπορέ), Καμάντα, Σο, Μαξ – Λίντστρεμ(69′ Μπνάουμ), Γκέτσε(81′ Aλιντού) – Κόλο Μουανί.

Νάπολι (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Μερέτ – Ντι Λορέντζο, Κιμ, Ραχμάνι, Ολιβέρα – Ανγκισά(80′ Εντομπελέ), Λομπότκα, Ζιελίνσκι – Λοσάνο, Οσιμέν(84′ Πολιτάνο), Κβαρατσκέλια(84′ Σιμεόνε).