overfm.gr | Τένις | Κύργιος από ατσάλι, προκρίθηκε στην οκτάδα του Wimbledon!

Ο Νικ Κύργιος επικράτησε με 3-2 σετ του Ιάπωνα Νακασίμα και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Wimbledon μετά από οκτώ χρόνια.

Ο Νικ Κύργιος πριν από οκτώ χρόνια είχε κάνει το ντεμπούτο του στο Wimbledon και είχε κάνει τους πάντες να παραμιλάνε με τις ικανότητες του, έχοντας φτάσει μέχρι τα προημιτελικά. Ο Ελληνοαυστραλός τενίστας, το έκανε ξανά και έδειξε περισότερο ώριμος και έτοιμος για το βήμα παραπάνω.

Μετά από ένα ματς που διήρκησε κάτι περισσότερο από τρεις ώρες, ο Νικ επικράτησε με 3-2 σετ του νεαρού Νακασίμα, ο οποίος έκανε τη ζωή του Κύργιου δύσκολη.

Η εικόνα του αγώνα

Το πρώτο σετ έφυγε γρήγορα από τον έλεγχο του Κύργιου, ο οποίος έχασε στις λεπτομέρειες μέ 6-4, λόγω ενός μπρέικ του Νακασμίμα.

Εκεί ήρθε αντιμέτωπος με break point στο 2ο σετ. Ωστόσο απέφυγε τα χειρότερα και έκανε το 1-1. Εν συνεχεία έκανε αυτός μπρέικ και προηγήθηκε 3-1 στο 2ο σετ, που το κατέκτησε μετά από 10 γκέιμ.

Στο τρίτο σετ οι παίκτες φύλαξαν τα σερβίς τους, αλλά ο Κύργιος ήταν ένα κλικ καλύτερος στο ται-μπρέικ, στο οποίο νίκησε με 7-2. Ο Νακασίμοα όμως κέρδισε τα τέσσερα τελευταία γκειμ και κατέκτησε το τρίτο σετ με 6-3.

Στο σημείο αυτό ο Κύργιος έχασε την συγκέντρωση του λόγω ενός προβλήματος στον ώμο. Παρά ταύτα ξεκίνησε το πέμπτο σετ με έξι σερί χαμένους πόντους από το 0-1,0-30.

Κάπου εκεί όμως έδειξε την πυγμή του και γιατί είναι έτοιμος για το κάτι παραπάνω. Ισοφάρισε σε 1-1 και έσπασε δύο φορές το σερβίς του Νακασίμα κατακτώντας το με 6-2

Ήταν η 2η φορά στο τουρνουά που ο Κύργιος οδηγήθηκε σε 5ο σετ και έφυγε νικητής, αφού στον 1ο γύρο είχε ξεπεράσει το εμπόδιο του Paul Jubb με παρόμοιο τρόπο, δηλαδή είχε μείνει πίσω με 0-1 σετ και αργότερα αν και ήταν μπροστά με 2-1, ισοφαρίστηκε σε 2-2.

Έχοντας παίξει και το πολύ κλειστό παιχνίδι με τον Στέφανο Τσιτσιπά στον 3ο γύρο, ένα ερώτημα για τον Κύργιο θα είναι σίγουρα πόσα καύσιμα έχει ακόμα στις μηχανές του για τη συνέχεια, αλλά και σε τι κατάσταση θα είναι ο ώμος του στο επόμενο παιχνίδι.

Τα προγνωστικά πάντως είναι με το μέρος του, καθώς στον 3ο του προημιτελικό σε ένα Grand Slam και 1ο μετά από 7,5 χρόνια, θα αντιμετωπίσει τον Cristian Garin, έχοντας μια πολύ καλή ευκαιρία για να μπει στον πρώτο του ημιτελικό σε ένα major.

Θυμίζουμε πως νωρίτερα ο 24χρονος Χιλιανός, που μπήκε για 1η φορά σε έναν Grand Slam προημιτελικό, επέστρεψε από το 0-2 σετ πίσω και έσβησε 2 match points στο 5ο σετ, για να κερδίσει τον Alex De Minaur.