overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Κύπρος-Μάλτα 2-2 – Έχασε το τρίποντο στο παρά…8 [vids]

Την νίκη μέσα από τα χέρια της έχασε η Κύπρος καθώς μοιράστηκε τον βαθμό της ισοπαλίας με την Μάλτα για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Όλα έδειχναν πως η Κύπρος θα έφτανε στην δεύτερη νίκη της στον 8ο όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ. Την αντίθετη άποψη ωστόσο είχε ο Ντεγκαμπριέλε ο οποίος στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων πήρε το τρίποντο μέσα από τα χέρια των γηπεδούχων. Άλλωστε η πρόκριση είχε ήδη χαθεί, όμως ο στόχος ήταν περισσότερο η νίκη της παρηγοριάς.

Ο Φώτης Παπουλής έβαλε σε θέση οδηγού τους γηπεδούχους στο 7ο λεπτό. Μετά το γκολ οι δύο ομάδες έφεραν σε ισορροπία το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες. Στο 72′ η Μάλτα έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Μασκάτ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ένα βήμα πριν το γκολ με τον όταν ο Νεόφυτος Μιχαήλ έκανε κακή έξοδο και η μπάλα βρήκε το δοκάρι

Ο επιθετικός της Λουντογκόρετς Πιέρος Σωτηρίου έβαλε ξανά μπροστά την Κύπρο 2-1 στο 80′. Ωστόσο ένα τραγικό λάθος της άμυνας των γηπεδούχων έδωσε το πάτημα στον Ντεγκαμπριέλε να ισοφαρίσει στο 90+8′

Κύπ

Κύπρος: Μιχαήλ, Αντωνιάδης, Ιωάννου, Δημητρίου (86′ Ψάλτη), Κυριάκου (79′ Γκόγκιτς), Π. Σωτηρίου, Ανδρέου (79′ Πίττας), Παπουλής (86′ Παναγιώτου), Κ. Σωτηρίου, Λοΐζου (61′ Κακουλλής), Κάστανος

Μάλτα: Μπονέλο (83′ Γκαλέα), Καμενζούλι, Μποργκ (57′ Σο), Γκρετς (71′ Ντεγκαμπριέλε), Μοντεμπέλο, Μπονγκ (71′ Ντίμεχ), Πέπε, Τέουμα, Ατάρτ, Μουσκάτ, Καρουάνα (46′ Πιζάνι)