overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Κύπρος – Λουξεμβούργο 2-1: Πρώτη νίκη για την Κύπρο

Την πρώτη της νίκη στο Nations League πανηγύρισε η Κύπρος που επικράτησε του Λουξεμβούργου με 2-1, χάρη στα δύο γκολ του Γρηγόρη Κάστανου.

Επιτέλους νίκη για την Κύπρο, που και μετά το φιλικό με την Ελλάδα είχε εννέα ανεπιτυχή αποτελέσματα (8 ήττες – 1 ισοπαλία), επικρατώντας του Λουξεμβούργου με σκορ 2-1, αν και βρέθηκε να χάνει από τα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ιωάννης Κούσουλος με αυτογκόλ βάζοντας το Λουξεμβούργο μπροστά στο σκορ, με τον Μουράτοβιτς να κάνει την παράλληλη πάσα και την μπάλα να βρίσκει στα πόδια του αμυντικού της Ομόνοιας και να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του. Στο 34΄ η Κύπρος έφτασε στην ισοφάριση με τον Γρηγόρη Κάστανο να εκτελεί εύστοχα από την άσπρη βούλα τον Μορίς, σε ένα πέναλτι που κέρδισε ο Μάριος Ηλία από τον Βαχίντ Σελίμοβιτς, με τον αμυντικό του ΟΦΗ να βλέπει και την κόκκινη κάρτα. Οι Κύπριοι έφτασαν στην ολική ανατροπή στο 71ο λεπτό με τον Κάστανο να σκοράρει για δεύτερη φορά και να κάνει το τελικό 2-1, από ασίστ του Ηλία.