overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Κύπρος-Κόσοβο 0-2: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό

Το Κόσοβο χτύπησε μέσα 13 λεπτά με τους Μπερίσα και Ζέργκοβα και μπήκε με το δεξί στο Nations League αφού νίκησε με 2-0 την Κύπρο.

Με το δεξί μπήκε το Κόσοβο στο φετινό Nations League. Το σύνολο του Αλέν Ζιρές νίκησε με 2-0 την Κύπρο και πήρε το πρώτο της τρίποντο στην League C που αγωνίζεται και η εθνική Ελλάδας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι συνάντησαν δυσκολίες, αλλά στο δεύτερο μέρος το Κόσοβο επέβαλε τον ρυθμό του και με σκόρερ τους Μπερίσα και Ζεγκρόβα έβαλαν φαρδιά πλατιά την υπογραφή τους στη νίκη επί της Κύπρου.

Η εικόνα του αγώνα

Το πρώτο ημίχρονο στην Λάρνακα δεν ήταν και το καλύτερο από πλευράς φάσεων. Ωστόσο την υπεροχή στις κινήσεις την είχε η Κύπρος που έφτασε και κοντά στο 1-0 στο 41′ αφού το πλασέ του Πιέρου Σωτηρίου έφυγε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι.

Παρόλα αυτά η Κύπρος δεν μπορεσε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που είχε. Την επιθετική δυστοκία της Κύπρου εκμεταλλεύτηκε το Κόσοβο. Ο Μουρίκι συνεργάστηκε άψογα με τον Μπερίσα με τον δεύτερο να γράφει το 1-0 στο 65′ και έβαλε το τέταρτο κατά σειρά γκολ στην διεθνή του καριέρα.

Το τελικό 2-0 έγραψε ο Ζεργκόβα που ζάλισε με διαδοχικές τρίπλες την Κυπριακή άμυνα και με διαγώνιο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μάλιστα οι τελικές προσπάθειες έκαναν την διαφορά καθώς η Κύπρος είχε δύο τελικές και το Κόσοβο 14!

Οι συνθέσεις του αγώνα

ΚΥΠΡΟΣ: Μιχαήλ, Κυριάκου (66′ Κατελάρης), Γκόγκιτς, Παναγιώτου, Αντωνίου (67′ Φιλιώτης), Αρτυματάς, Κάστανος, Παπουλής (67′ Πίτας), Ιωάννου (77′ Κακουλής), Τζιωνής (71′ Λοίζου), Σωτηρίου.

ΚΟΣΟΒΟ: Μούριτς, Καστράτι, Ραχμάνι, Κριέζιου, Αλιτί, Ιντρίζι (70′ Λοσάι), Φαζίλι, Μπερίσα (76′ Μπρέσεβιτς), Ζέγκροβα, Μουρίκι, Ράσιτσα (86′ Μπιτίκι)