overfm.gr | ΚΥΠΡΟΣ | Κυπελλούχος Κύπρου στα πέναλτι η Ομόνοια

Η Ομόνοια κατάφερε στη διαδικασία των πέναλτι να επικρατήσει με 5-4 του Εθνικού Αχνάς και κατέκτησε το 15ο κύπελλο στην ιστορία της.

Σε έναν τελικό ακατάλληλο για καρδιακούς, το αποτέλεσμα στην κανονική διάρκεια και στην παράταση ήταν 0-0 και στην άχαρη διαδικασία η Ομόνοια κατάφερε να κάνει τον δεύτερο σε τάξη τίτλο δικό της. Παράλληλα θα συμμετέχει στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ και έχει εξασφαλισμένη θέση στους ομίλους του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ.

Νωρίς-νωρίς στο παιχνίδι, συνέβη κάτι το οποίο ήταν φυσικό πως θα επηρεάσει την εικόνα της αναμέτρησης. Ο Σέχου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα επειδή ως τελευταίος παίκτης ανέτρεψε τον Βοϊτκόφσκι λίγο έξω από την περιοχή και το πλάνο του Λένον άλλαξε με τον Παπουλή να είναι ο παίκτης που την… πλήρωσε κι έδωσε τη θέση του στον Χούμποτσαν για να μην αποδυναμωθεί αμυντικά η Ομόνοια.

Όσον αφορά στο πως κύλησε κατά γενική εικόνα το παιχνίδι στο πρώτο 45λεπτο του τελικού… τίποτα το πολύ ιδιαίτερο με τις δύο ομάδες να χάνουν από μία πολύ καλή ευκαιρία. Στη μεγαλύτερη διάρκεια ο Εθνικός πατούσε καλύτερα ενώ το «τριφύλλι» ανέβασε στροφές στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου. Παρόλα αυτά, δεν επιτεύχθηκε κάποιο τέρμα.

Η εικόνα στην επανάληψη πάνω-κάτω δεν διαφοροποιήθηκε σε σημαντικό βαθμό. Στα τελευταία όμως λεπτά της κανονικής διάρκειας, η Ομόνοια με τους Τσέποβιτς και Κακουλλή έχασε μεγάλες ευκαιρίες και δεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα επειδή τής το στέρησε ένας πρώην τερματοφύλακάς της, ο Χριστοδούλου. Προηγουμένως είχε κι η προσφυγική ομάδα κάποιες αξιόλογες στιγμές.

Έτσι, το 90λεπτο ολοκληρώθηκε 0-0 και ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση εκεί όπου στα πρώτα λεπτά παραλίγο να ανοίξει το σκορ, καθότι στο 92’ ο Πηλέας με απευθείας εκτέλεση φάουλ σημάδεψε το δεξιό δοκάρι του Φαμπιάνο. Οι πράσινοι λαχτάρησαν κι οι μπλε κρατούσαν τα κεφάλια τους σε μία φάση όπου στη συνέχειά της ούτε ο Ταράσοφς κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στη συνέχεια οι ποδοσφαιριστές και τον δύο ομάδων εμφάνισαν σημάδια κούρασης. Οι μπλε πίεσαν περισσότερο, έχασαν μία καλή στιγμή με τον Μ. Ηλία προς το τέλος, αλλά η διαδικασία των πέναλτι όσο περνούσε ο χρόνος έμοιαζε… αναπόφευκτη.

Έτσι κι έγινε λοιπόν οδηγηθήκαμε σε αυτή την άχαρη διαδικασία κι εκεί επικράτησε ο νόμος του… ισχυρού, καθότι η Ομόνοια μετά από εφτά εκτελέσεις για κάθε ομάδα, επικράτησε με 5-4 και κατάφερε να εκτελέσει το 15ο τρόπαιο κυπέλλου στην ιστορία της.

Ομόνοια (Νιλ Λένον): Φαμπιάνο, Σέχου, Γιούστε, Λανγκ, Κίκο (46′ Παναγιώτου), Μπασιρού, Ντίσκερουντ (90′ + 1 Χαραλάμπους), Λοΐζου, Λοβέρα (65′ Τσέποβιτς), Παπουλής (11′ Χούμποτσαν), Μάταβζ (65′ Κακουλλής).

Εθνικός Άχνας (Αντρέι Ράζντιρ): Χριστοδούλου, Ιωάννου (105′ Περατικός), Γκόρουμπετς, Πηλέας, Ταράσοφς, Άδωνη, Χουντομπιάκ, Γκονθάλεθ, Μάζουρεκ (91′ Ντόλεζαλ), Βοϊτκόφσκι (58′ Ζακπά), Ντούρις (101′ Μ. Ηλία).

Σκόρερ: -/-.

Κίτρινες: 111′ Γιούστε, 90′ + 5 Μπασιρού, 67′ Λοΐζου, 44′ Λουγκρίδης (προπονητής τερματοφυλάκων) / 37′ Βοϊτκόφσκι, 45′ + 1 Άδωνη, 63′ Ζακπά, 82′ Γκόρουμπετς.

Αποβολές: 5′ Σέχου (απευθείας κόκκινη), 120′ + 1 Λένον (δύο κίτρινες).

Γήπεδο: ΓΣΠ.

Διαιτητές: Μάρκο ντι Μπέλλο (Ιταλία) με βοηθούς τους Μιχάλη Σωτηρίου – Όμηρο Τζιωρτζή.

Τέταρτος: Χρυσοβαλάντης Θεουλή.

VAR και AVAR: Πάολο Βαλέρι (Ιταλία) και Δημήτρης Σολωμού.

Παρατηρητής διαιτησίας: Μιχάλης Ιωάννου.