overfm.gr | ΣΠΟΡ | Κυπελλούχος και στους Άνδρες ο Ολυμπιακός

Μετά την γυναικεια ομάδα πόλο του Ολυμπιακού, ήταν η σειρά και την ανδρικής να κατακτήσει το Κύπελλο Ελλάδας επικρατώντας στον τελικό του Παναθηναϊκού με 14-4.

Ντούμπλαρε τα Κύπελλα στο πόλο σήμερα ο Ολυμπιακός ο οποίος μετά την γυναικεία ομάδα ήταν η σειρά και της ανδρικής να το κατακτήσει επικρατώντας στον τελικό του Παναθηναϊκού με 14-4. Με αυτο το Κύπελλο οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν τα 24 στην ιστορία τους. Ιστορική βραδιά για τον αρχηγό των Πειραιωτών, Ντίνο Γενηδουνιά που πέτυχε τρία τέρματα φτάνοντας πλέον τα 18 γκολ σε τελικούς και αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ και MVP του Final 4 .

Μετά από τρία στείρα πρώτα λεπτά ο Γεννηδουνιάς έκανε το 1-0 για τους «Πειραιώτες». Η απάντηση των «πρασίνων» ήταν άμεση καθώς ο Τόττης 3.33 πριν το τέλος του οκταλέπτου ισοφάρισε σε 1-1. Σκορ το οποίο διατήρησαν μέχρι τέλους με το «τριφύλλι» να στέκεται αρκετά καλά.

Το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο ήρθε από τον Μπούσλιε, ενώ ο Φιλίποβιτς 4:18 πριν το τέλος του ημιχρόνου έκανε το 3-1. Το κρεσέντο των Πειραιωτών συνεχίστηκε με τον Γιάννη Φουντούλη να γράφει το 4-1. Ο Γενηδουνιάς στα 2:36 ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-1 για την ομάδα του Ίγκορ Μιλάνοβιτς. Ο Αλβέρτης μείωσε σε 5-2 για να κάνει ο Φουντούλης το 6-2 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που επιτέθηκε πρώτος στο τρίτο οκτάλεπτο με τον Δερμιτζάκη όμως ο Ζερδεβάς απέκρουσε ενώ στην συνέχεια ο Κώστας Μουρίκης έκανε το σκορ 7-2 για τον Ολυμπιακό. Οι «πράσινοι» έχασαν σπουδαία ευκαιρία να μειώσουν σε 7-3 στα 6:03’ και ο Μουρίκης τους «τιμώρησε» κάνοντας το 8-2. Ο Χατζηγούλας σούταρε και ο Ζερδεβάς έκανε ένα σπάνιο για την κλάση του λάθος χάνοντας την μπάλα για το 8-3. Ο Μουρίκης έκανε το 9-3 και ο Γεννηδουνιάς ένα λεπτό πριν την λήξη του δεκαλέπτου το 10-3.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο όλα ξεκίνησαν με τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου να γράφει το όνομα του και αυτός στον πίνακα των σκόρερ μετά από 26 δευτερόλεπτα, κάνοντας το 11-3. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος ο Δήμου έκανε το 12-3 με τους Κολόμβο και Λιατζίρη να κάνουν το 14-3. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σγουρίδης 1.44 πριν το τέλος του αγώνα.

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 1-5, 1-4, 1-4

Παναθηναϊκός (Μάζης): Ριστίτσεβιτς, Τζελάτης, Κανδανολέων, Γ. Σιαμάς, Δευτεραίος, Τόττης 1, Άντζιτς, Σιγουρίδης 1, Χατζηγούλας 1, Δερμιτζάκης, Π. Σιαμάς, Αλβέρτης 1, Βασιλάκης, Χ. Σιαμάς, Ζερβουδάκης