overfm.gr | Βόλεϊ | Κύπελλο βόλεϊ γυναικών Α.Ο Θήρας-ΠΑΟΚ 0-3: Το σήκωσαν οι «ασπρόμαυρες»

Ο Δικέφαλος κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία του κόντρα στην ομάδα της Σαντορίνης

Κάνοντας ένα εκπληκτικό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδος βόλεϊ γυναικών με 3-0 κόντρα στον Α.Ο Θήρας στην Ηλιούπολη.

Στο πρώτο σετ του τελικού, οι δύο ομάδες πήγαιναν στην αρχή πόντο-πόντο, μέχρι να καταφέρει ο ΠΑΟΚ να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα με 5-8. Οι «ασπρόμαυρες» δεν σταμάτησαν εκεί, καθώς διεύρυναν ακόμη περισσότερο την διαφορά τους με 7-11 και 14-18, δείχνοντας ότι μπήκαν καλύτερα στο ματς.

Ο Δικέφαλος κατάφερε να κρατήσει το κεφάλι στο σκορ μέχρι το τέλος, και παρά την προσπάθεια της Θήρας να αντιδράσει και να μειώσει με 18-21, η ομάδα του Τάκη Φλώρου έδειξε την απαραίτητη ψυχραιμία στους κρίσιμους πόντους και έκανε το 0-1 με 20-25.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε ανάλογα, δηλαδή με την τυπικά γηπεδούχο Σαντορίνη αλλά και τον ΠΑΟΚ να πηγαίνουν έως το 14-14 με συνεχείς αλλαγές στο σκορ. Σε εκείνο το σημείο πήγε στο σερβίς η Μερτέκη, με τον Δικέφαλο να κάνει ένα τρομερό σερί 0-7 και να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα με 14-21.

Η Θήρα δεν παράτησε το ματς, δημιουργώντας και αυτή το δικό της σερί με την Χατζηευστρατιάδου στο σερβίς η οποία με 5-0 μείωσε σε 19-21. Ο Δικέφαλος, ήταν και πάλι καλύτερος στα κρίσιμα σημεία, με αποτέλεσμα να κάνει το 0-2 με 21-25.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και ξέφυγε νωρίς με 6-9, αλλά η Θήρα κατάφερε να ισοφαρίσει στους 13, καθώς έπαιζε την… ζωή της στο σετ. Σε εκείνο το σημείο, και με την Κούμπουρα να πυροβολεί αλλά και την Μερτέκη να κάνει ξανά σπουδαία δουλειά από το σερβίς, ο  Δικέφαλος ξέφυγε με σερί 1-6 με 14-19.

Οι Νησιώτισσες δεν τα έβαλαν κάτω και με την Φορντ να κάνει τρομερά σερβίς απάντησε με 6-0 σερί και πέρασε μπροστά με 20-19. Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες μέχρι το 23-23, με τον ΠΑΟΚ να κάνει 0-2 σερί και να κάνει το 0-3 με 23-25.

Τα σετ: 20-25, 21-25, 23-25