overfm.gr | Διεθνή | Κύπελλο Ολλανδίας – Το σήκωσε η Αϊντχόφεν!

Κυπελλούχος Ολλανδίας μετά από δέκα χρόνια στέφθηκε η Αϊντχόφεν, η οποία νίκησε με 2-1 τον Άγιαξ με δύο γκολ σε δύο λεπτά

Σπουδαίο ματς είχαμε σήμερα στο τελικό του Κυπέλλου Ολλανδίας. Αϊντχόφεν και Άγιαξ προσφέρανε ωραίο θέαμα στους οπαδούς και των δύο ομάδων, αλλά στο τέλος κερδίζει ένας. Και αυτή ήταν η PSV..

Προηγήθηκε ο «Αίαντας»

Η ομάδα του Έρικ Τεν Χάαγκ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος. Από την αρχή προσπάθησε να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο και έψαχνε το γκολ. Εν τέλει αυτό ήρθε στο 23′ λεπτό με ένα πολύ όμορφο σουτ Χράφενμπεργκ. Ο μέσος του Άγιαξ κράτησε τη μπάλα, έκανε το «ένα δύο» με τον Κλάασεν και με ένα δυνατό δεξί σουτ, άνοιξε το σκορ(0-1)

Σε δύο λεπτά άλλαξαν όλα

Η Άϊντχόφεν χαρακτηρίζεται για τον δυναμισμό και τη μαχητικότητας, καθ’ όλη τη διάρκεια της φετινής σεζόν. Και στο κρισιμότερο παιχνίδι της σεζόν, δεν γινόταν να ήταν νωχελική. Έπειτα από μια στημένη φάση, ο Γκουτιέρεζ με μία κοντινή προβολή, ισοφάρισε για την ομάδα της Νότιας Ολλανδίας, στο 48′ λεπτό.

Σαν να μην έφτανε αυτό, μετά από δύο λεπτά το γήπεδο από τη μεριά των οπαδών της PSV, πήρε φωτιά. Ο Χάκπο μετά από δύο λεπτά, με ένα ωραίο σόλο γκολ, έριξε την ομάδα του Άμστερνταμ στο καναβάτσο. Παλικαρίσιο γκολ από τον Ολλανδό εξτρέμ. Το παιχνίδι είχε συγκινήσεις μέχρι το τέλος, αλλά το σκορ δεν άλλαξε. Έτσι, η Αϊντχόφεν, έφτασε τα 10 εγχώρια Κύπελλα.