overfm.gr | Διεθνή | Κύπελλο Ιταλίας – Στον τελικό η Γιουβέντους, 2-0 τη Φιορεντίνα

Η Γιουβέντους επιβλήθηκε 2-0 εντός έδρας της Φιορεντίνα και προκρίθηκε στον τελικό του κυπέλλου Ιταλίας, όπου θα αντιμετωπίσει την Ίντερ.

Οι «μπιανκονέροι» ζευγάρωσαν τις νίκες τους επί της Φιορεντίνα και είναι στον τελικό του κυπέλλου Ιταλίας. «Derby d’Italia» στον τελικό της διοργάνωσης μετά από 57 χρόνια (1965). Η Γιουβέντους θέλει κάνει το repeat μετά την περσινή κατάκτηση απέναντι στην Αταλάντα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού.  Ο Ντραγκόβσκι έκανε άστοχη έξοδο, ο Μπιράγκι απομάκρυνε πάνω στον Μπερναντέρσκι, ο οποίος με έξοχο σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για τη Γιουβέντους. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «μπιανκονέροι» έδειξαν τις προθέσεις τους να τελειώσουν την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου.

Ο Ζακάρια έπιασε το σουτ στο 56’ με τη μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Στο 69’ ο Ραμπιό χρίστηκε σκόρερ, με το γκολ ωστόσο να ακυρώνεται για οφσάιντ μετά τη χρήση VAR. Οι «βιόλα» είχαν βγει όλοι στην επίθεση για την μεγάλη ανατροπή αφήνοντας αρκετούς κενούς χώρους. Αυτούς εκμεταλλεύτηκε η Γιουβέντους με τον Ντανίλο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook, στο Twitter, στο Instagram, στο Youtube, στο TikTok.