overfm.gr | Διεθνή | Κύπελλο Ισπανίας – Νίκη στα πέναλτι με 5-4 για τη Μπέτις [vid]

Μπέτις και Βαλένθια αναμετρήθηκαν για τον τελικό του κυπέλλου Ισπανίας, με τους Ανδαλουσιάνους να είναι αυτοί που κατέκτησαν το τρόπαιο.

Ο τελικός του κυπέλλου Ισπανίας, έλαβε χώρα χθες (24/04) στη Σεβίλλη και το στάδιο «Καρτούχα», με τις Μπέτις και Βαλένθια να διεκδικούν το τρόπαιο. Οι Σεβιλλιάνοι, είναι αυτοί που ευτύχησαν να σηκώσουν το τρόπαιο καθώς επικράτησαν με 5-4 στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια).

Από την αρχή περιμέναμε να δούμε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες, δικαίως βρέθηκαν στον τελικό. Η μεν Μπέτις, ήθελε να επιστρέψει μετά από πολλά χρόνια στα τρόπαια, ενώ η δε Βαλένθια, ήθελε να κάνει το ίδιο, αλλά να πάρει και το ευρωπαϊκό εισιτήριο για τη σεζόν 2022-2023. Ο κυπελλούχος της χώρας (αν δεν τερματίσει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας) εξασφαλίζει μία θέση στους ομίλους του Europa League.

Ας περάσουμε στο αγωνιστικό κομμάτι

Η Μπέτις, ήταν αυτή που ευτύχησε να σκοράρει πρώτη στο 11′ λεπτό. Μετά από σέντρα του Μπεγερίν από τα δεξιά, ο Μπόρχα Ιγκλέσιας πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και άνοιξε το σκορ. Το υπόλοιπο ημίχρονο συνοδέφθηκε από δυνατά μαρκαρίσματα και καθόλου φάσεις. Μοναδική εξαίρεση όμως, ήταν στο 30′ λεπτό. Ο Ιλάιξ Μορίμπα, έβγαλε μια καταπληκτική μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Μπέτις, με τον Ούγκο Ντούρο να βγαίνει τετ α τετ.

Ο Ισπανός επιθετικός, πλάσαρε ιδανικά μπροστά από τον Κλαούντιο Μπράβο και έκανε το 1-1. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα, με το δεύτερο ημίχρονο να είχε πολλές φάσεις κυρίως από πλευράς Μπέτις. Οι τυπικά γηπεδούχοι, είχαν δύο δοκάρια, ενώ έχασαν τρία τετ α τετ.

Το 1-1 τους συνόδευσε και μετά την παράταση, με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στη διαδικασία των Πέναλτι. Τα πρώτα έξι πέναλτι ήταν εύστοχα. Όταν ήρθε η σειρά του Γιουνούς για τη Βαλένθια, αυτός αστόχησε. Οι «Βερδιμπλάνκος», ευστόχησαν στα δύο πέναλτι που τους έμεναν, με τον Μιράντα να είναι αυτός που έβαλε το 5ο και να δίνει το τρόπαιο στην ομάδα του.

Οι στιγμές που ακολούθησαν στο γήπεδο ήταν απολαυστικές, με τον Χοακίν στα 40 του χρόνια να γράφει ιστορία. Έγινε ο πρώτος παίκτης της Μπέτις, που κατακτάει δύο τίτλους με την ομάδα.