overfm.gr | La Liga | Κύπελλο Ισπανίας – Έκανε το πρώτο βήμα για τον τελικό η Μπέτις [vid]

Η Βαγιεκάνο υποδέχθηκε χθες (09/02) την Μπέτις για το πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τα ημιτελικά του κυπέλλου Ισπανίας.

Το πρώτο βήμα για τον τελικό του Κόπα Ντελ Ρέι έκανε χθες (09/02) η Μπέτις. Η ομάδα του Μάνουελ Πελεγκρίνι, πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Βαγιεκάνο (1-2). Πλέον ετοιμάζεται για την ρεβάνς στην έδρα της.

Οι γηπεδούχοι, άνοιξαν το σκορ στη Μαδρίτη μόλις στο 5′ με τον Αλβάρο Γκαρσία. Η Μπέτις απάντησε στο ημίχρονο με γκολ του Μπόρχα Ιγκλέσιας στο 26′ και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο δεύτερο μέρος του αγώνα, με γκολ του Γουίλιαμ Καρβάλιο.

Η ρεβάνς στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν» έχει οριστεί για τις 03/03, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι από φέτος δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ στην Ισπανία. Αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση που η Βαγιεκάνο νικήσει με 1 γκολ διαφορά, το ματς πάει στην παράταση.

Δείτε τα στιγμιότυπα του χθεσινού αγώνα:

Ο δεύτερος ημιτελικός, γίνεται σήμερα, ανάμεσα σε Μπιλμπάο και Βαλένθια (22:00).