overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | Κύπελλο Ελλάδας – Το πανόραμα της 6ης φάσης

Με δύο αναμετρήσεις ολοκληρώθηκαν οι πρώτοι αγώνες της 6ης φάσης στο Κύπελλο Ελλάδας. Λαμία και Αναγέννηση Καρδίτσας πήραν προβάδισμα πρόκρισης.

Με τις αναμετρήσεις της Λαμίας με τον Ιωνικό και του Αγίου Νικολάου με την Αναγέννηση Καρδίτσας ολοκληρώθηκε το πρώτο σκέλος της 6ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Λαμία και Αναγέννηση Καρδίτσας έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα ενόψει των επαναληπτικών αγώνων.

Στο ΔΑΚ Λαμίας Τσούκαλος και Ρόμανιτς έθεσαν τα θεμέλια για την πρόκριση των Φθιωτών οι οποίοι επικράτησαν 2-0 του νεοφώτιστου Ιωνικού. Νωρίτερα η Αναγέννηση Καρδίτσας έφυγε με το διπλό από τον Άγιο Νικόλαο στις καθυστερήσεις του Β’ ημιχρόνου, χάρη σε κεφαλιά του Μάνιου.

Αυτό που ξεχωρίζει αδιαμφισβήτητα είναι η ήττα του Ολυμπιακού από τον Λεβαδειακό 3-2. Είναι η πρώτη ήττα των «Ερυθρολεύκων» στις εγχώριες διοργανώσεις και παραμένει το φαβορί για την πρόκριση. Συγκεκριμένα θέλει μόλις ένα γκολ για να φέρει το συνολικό σκορ στο 3-3 και να διεκδικήσει την πρόκριση. Νωρίτερα ο Παναιτωλικός με κεφαλιά του Ντουάρτε στο 44ο λεπτό έφυγε με το διπλό από το Πανθεσσαλικό Στάδιο απέναντι στην Νίκη Βόλου.

Όσον αφορά τους υπόλοιπους από το Big 4 ο ΠΑΟΚ έσωσε την παρτίδα στο φινάλε χάρη σε εύστοχο χτύπημα φάουλ του Κούρτιτς και έμεινε στο 1-1 με την Λάρισα. Μάλιστα υπήρξε διαπληκτισμός ανάμεσα στους παίκτες και το προπονητικό επιτελείο μετά το τέλος της αναμέτρησης. Η ΑΕΚ καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες το ματς με την Κηφισιά (4-0) και βρίσκεται με το 1,5 πόδι στην επόμενη φάση. Τέλος ο Παναθηναϊκός άφησε ανοιχτους λογαριασμούς κόντρα στον Βόλο (2-1) χάρη σε τέρματα των Μακέντα και Αλεξανδρόπουλου.

Οι επαναληπτικοί αγώνες είναι προγαρμματισμένοι για το 3ημερο 21-23/12.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων της 6ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας

Νίκη Βόλου-Παναιτωλικός 0-1 (44΄Ντουάρτε)

Λεβαδειακός-Ολυμπιακός 3-2 (3′ Πολέτο-Κόστα, 6′ Παναγιώτου,61′ Δούμτσιος – 26′ Σεμέδο, 63′ Ρόνι Λόπεζ)

Άρης-ΟΦΗ 3-1 (16′ Γκάμα, 45+4′ Καμαρά, 90+3′ Ιτούρμπε – 56′ Καστάνιος)

Παναθηναϊκός-Βόλος 2-1 (25′ Μακέντα, 51’Αλεξανδρόπουλος – 56′ Φερνάντες)

ΑΕΚ-Κηφισιά 4-0 (52′ Ανσαριφάρντ, 57′ Σβάρνας, 70′ Τάνκοβιτς, 74 Χατζισαφί)

Λάρισα-ΠΑΟΚ 1-1 (64′ Ταχάρ – 90+5′ Κούρτιτς)

Άγιος Νικόλαος-Αναγέννηση Καρδίτσας 0-1 (90+2′ Μάνιος)

Λαμία-Ιωνικός 2-0 (25′ Τσούκαλος, 53′ Ρόμανιτς)