overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | Κύπελλο Ελλάδας – Προκρίθηκαν οι Άγ. Νικόλαος, Ιωνικός, Βόλος, Λαμία, ΠΑΟ [vid]

Στους «16» για το Κύπελλο Ελλάδας προκρίθηκε ο Άγιος Νικόλαος, ο Ιωνικός Νικαίας, ο Βόλος, ο Παναθηναϊκός και η Λαμία.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση για το Κύπελλο Ελλάδας πανηγύρισε ο Άγιος Νικόλαος. Επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕ Λευκίμμης με 2-1. Ο Φουκαράκης στο 25′ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν εννέα λεπτά μετά με τον Κωστακιώτη. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μαυρής στο 76ο λεπτό.

Στην Ξάνθη ο Ιωνικός αν και έμεινε πίσω στο σκορ κατάφερε στη συνέχεια να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει τη νίκη με 2-1. Η Λαμία είχε εύκολο έργο απέναντι στην Ηλιούπολη αφού την νίκησε με 3-0. Με σκορ 3-1 ο Βόλος απέκλεισε τον Πανσερραϊκό, ενώ με 1-0 ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το εμπόδιο του Ατρόμητου.

Στο Αλκαζάρ η ΑΕΛ νίκησε τον ΠΑΣ με 3-1 στα πέναλτι. Η κανονική διάρκεια έληξε 1-1. Στην Καρδίτσα η Αναγέννηση επίσης ήταν πιο ψύχραιμη από την Καλλιθέα από την άσπρη βούλα. Η κανονική διάρκεια τελείωσε 0-0 και 5-4 στα πέναλτι. Στη Λιβαδειά η τοπική ομάδα κέρδισε με κεφαλιά του Γιώργου Νίκα στο 96′ τον Αστέρα Τρίπολης (1-0).