overfm.gr | Διεθνή | Κύπελλο Αγγλίας – Νέα υπέρβαση η Μπόρο, σβηστά η Σίτι

Η Μίντλεσμπρο με γκολ του Κόμπερν στο107’ πήρε τεράστια πρόκριση στα προημιτελικά του «FA CUP» αφήνοντας εκτός συνέχειας την Τότεναμ.

Η φετινή εντυπωσιακή πορεία της Μίντλεσμπρο στο Κύπελλο Αγγλίας συνεχίζεται. Η «Μπόρο» μετά την σπουδαία πρόκριση  επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έριξαν αυτή την φορά στο κανναβάτσο την Τότεναμ. Οι «πετεινοί» έχασαν αρκετές ευκαιρίες και θα μπορούσαν να είχαν τελειώσει την υπόθεση πρόκριση από την κανονική διάρκεια του αγώνα.

Αυτό ωστόσο δεν συνέβη με την Μίντλεσμπρο να αμύνεται μαζικά και με «χρυσό» σκόρερ τον Κόμπερν στο 107’ να «ξεραίνει» τα «σπιρούνια». Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν και είπε πρόωρα αντίο στην διοργάνωση.  Η Μίντλεσμπρο «χτύπησε» υποδειγματικά στην αντεπίθεση γράφοντας έναν νέο θρίαμβο στο φετινό Κύπελλο Αγγλίας.

Πλέον η Τότεναμ στρέφει την προσοχή της στο πρωτάθλημα. Στόχος του λονδρέζικου συλλόγου είναι η κατάληψη της τετράδας. Για την έξοδο στο Champions League της νέας περιόδου οι μνηστήρες πέραν της Τότεναμ είναι οι Μάντσεστερ Γιουνάιτετν, Άρσεναλ, Γουέστ Χαμ ενώ κανείς δεν μπορεί να ξεγράψει την Γούλβς. Καταλαβαίνει λοιπόν κανείς το δύσκολο έργο του συνόλου του Κόντε. Από την πλευρά της, η Μίντλεσμπρο περιμένει τον αντίπαλό της για την φάση των «8».

Στα προημιτελικά Μάντσεστερ Σίτι και Κρίσταλ Πάλας

Την πρόκρισή τους στα προημιτελικά του Κυπέλλου Αγγλίας εξασφάλισαν οι Μάντσεστερ Σίτι και Κρίσταλ Πάλας. Οι «πολίτες» στο πρώτο ημίχρονο δυσκολεύονταν  απέναντι στην Πιτέρμπορο,  η οποία κράτησε το μηδέν. Στο δεύτερο ωστόσο μέρος το σύνολο του Γκουαρδιόλα σημείωσε δύο τέρματα. Στο 60’ o Μαχρέζ με πλασέ εντός περιοχής άνοιξε το σκορ με τον Γκρίλις επτά λεπτά αργότερα να διαμορφώνει το τελικό 0-2.

Στο «Selhurst Park» η Κρίσταλ Πάλας επιβλήθηκε 2-1 της Στόουκ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του θεσμού. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε με κοντινό πλασέ στο 53’ ο Κουγιατέ. Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση για την Στόουκ με τον Τίμον με σουτ στην κίνηση να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια. Στο 82’ ο Ρίντεβαλντ με σουτ εντός περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στέλνοντας την ομάδα του Πατρίκ Βιειρά στα προημιτελικά.