overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Κυνική πρόκριση για Αγγλία στους 8

Μια Αγγλία που αξιοποίησε στο έπακρο τις ευκαιρίες της επιβλήθηκε με 3-0 της Σενεγάλης και πέρασε στα προημιτελικά όπου θα παίξει με την Γαλλία την Παρασκευή στις 21.00.

Χωρίς να ικανοποιήσει και ιδιαίτερα με την απόδοση της η Αγγλία συνέτριψε την Σενεγάλη με 3-0 αξιοποιώντας στο έπακρο τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Πλέον τα δύσκολα για την ομάδα του Σάουθγκειτ ξεκινάνε την Παρασκευή (9-12) στις 21.00 όπου θα αντιμετωπίσει στον προημιτελικό την Γαλλία σε ένα μεγάλο παιχνίδι. Οι Σενεγαλέζοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες αλλά επειδή η μπάλα τιμωρεί αφού δεν σκόραραν αυτό το έκαναν οι Άγγλοι στις δυο φάσεις που δημιούργησαν.

Δυνατά μπήκαν και οι δυο ομάδες στο παιχνίδι με τους Σενεγαλέζους να μην μπαίνουν καθόλου ψαρωμένοι στο παιχνίδι προσπαθώντας να κάνουν την έκπληξη και να σκοράρουν. Και στο 23′ ο Ντιατά έκανε την μπαλιά για τον Σαρ που βρέθηκε σε θέση βολής αλλά σούταρε ψηλά άουτ. Οι Αφρικανοί έχασαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία στο 32′ όταν από λάθος της αγγλικής άμυνας ο Ντιά βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το δυνατό σουτ του απέκρουσε ο Πίκφορντ. Και ενω οι Σενεγαλέζοι έδειχναν πιο απειλητικοί στο παιχνίδι παίρνοντας μάλιστα τα ηνία του, οι Άγγλοι στην πρώτη τους αξιόλογη ευκαιρία στο 38′ άνοιξαν το σκορ. Ο Μπέλιγχαμ έκανε το γύρισμα και ο Χέντερσον από κοντά έκανε το 1-0 στο 38. Κόντρα στην ροή του αγώνα. Και την δεύτερη ευκαιρία που δημιούργησε η ομάδα του Σάουθγκέιτ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Κέιν βρέθηκε απέναντι από τον Μεντί και τον νίκησε για το 2-0 για την κυνική Αγγλία πηγαίνοντας με σημαντικό προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη ο Σισέ ρίσκαρε την ομάδα του βάζοντας μέσα τους Γκέιγ, Ντιένγκ και Π.Σαρ με σκοπό να τα παίξει όλα για όλα και να μειώσει όσο γίνεται το σκορ πιο νωρίτερα. Oι Άγγλοι με γνώμονα τον άξονα απειλούσαν κυριως με σουτ εκτός περιοχής χωρίς κάποια ιδιαίτερη κατάληξη και στο 57′ η σεμνή τελετή έλαβε τέλος όταν ο Φόντερ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Σάκα έκανε την προβολή για το 3-0. Στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους Άγγλους να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι έχοντας την κατοχή χωρίς να έχουν την διάθεση να κυνηγήσουν άλλο γκολ παρά μόνο όταν τους δινόταν η μεγάλη ευκαιρία. Και μάλιστα ταυτόχρονα έκαναν συντήρηση δυνάμεων για τον μεγάλο προημιτελικό με την Γαλλία την προσεχή Παρασκευή.

Αγγλία (Γκ. Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς(76′ Ντάιερ), Μαγκουάιρ, Σο, Χέντερσον(82′ Φίλιπς), Μπέλιγχαμ(76′ Mάουντ), Ράις, Φόντεν(65′ Γκρίλις), Σάκα(65′ Ράσφορντ), Κέιν

Σενεγάλη (Α. Σισέ): Ε. Μεντί, Σαμπαλί, Κουλιμπαλί, Ντιαλό, Γιακόμπς(85′ Μπαλο-Τουρέ), Ν. Μεντί, Σις(46′ Γκέιγ), Ι. Σαρ Ι. Εντιαγέ(46′ Ντιένγκ), Ντιατά(46.Π.Σαρ), Ντιά(72′ Ντιεντιού)