overfm.gr | Basket League | Ξεσπασε με κατοστάρα ο Ολυμπιακός

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός στην Νίκαια όπου συνέτριψε τον Ιωνικό με 107-81 κάνοντας το 5 στα 5 στην Stoiximan Basket League.

Τα σπασμένα της Βαλένθια πλήρωσε ο Ιωνικός τον οποίο ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 107-81 στο κλειστό του Πλάτωνα στην Νίκαια και έκανε το 5 στα 5 στην Stoiximan Basket League. Κορυφαίος για τους νικητες ήταν ο Βεζένκοφ με 24 πόντους με 100% σε ότι και αν είχε επιχειρήσει έχοντας 6/6 βολές, 6/6 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Από τους ηττημένους κορυφαίος ήταν ο Μαυροκεφαλίδης με 20 πόντους.

Γερά μπήκαν οι φιλοξενουμενοι στο ματς και προηγήθηκαν με 2-8. Όμως οι «Νικαιώτες» με έξι αναπάντητους πόντους ισοφάρισαν σε 8-8. Στη συνέχεια, ο ρυθμός της αναμέτρησης ανέβηκε κατακόρυφα, με τους «ερυθρόλευκους» να είχαν μεν το προβάδισμα με τον Βεζένκοφ, αλλά τα επιθετικά ριμπάουντ και τα τρίποντα των Σίμονς και Χόκινς κρατούσαν κοντά τους γηπεδούχους (19-21), στο 8’. Στα υπόλοποια λεπτά με τους Κάαναν και Παπανικολάου η πρώτη περίοδος έληξε με 22-30.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Σλούκα αιχμή του δόρατος η διαφορά ανέβηκε στους 14 (31-45) στο 15′. Όμως μετά οι «Πειραιώτες» υπέπεσαν σε πολλά λάθη και ο Ιωνικός με τους Μαυροκεφαλίδης, Χόκινς και Μάντζαρη πλησίασε και άλλο και έκλεισε το ημίχρονο με 43-50.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι πλησίασαν ακόμη και στο καλάθι (48-50) στο 22′ και λίγο έλειψε να περάσουν και μπροστά. Αυτό αφύπνισε τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα και με τους Βεζένκοφ και Κάαναν πήγαν την διαφορα στους 13 (53-66) στο 24′. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Πειραιώτες είχαν τον έλεγχο ξεφεύγοντας αρχικά στο +15 (56-71) και κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +20 (61-81).

Μέσα από την άμυνά τους οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν απανωτούς αιφνιδιασμούς στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +30 (64-94), στο 34’. Από εκεί και μετά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα το ματς και ο Ολυμπιακός έφτασε πολύ άνετα στην νίκη με 107-81.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 43-50, 61-81, 81-107