overfm.gr | Premier League | Συναρπαστικό παιχνίδι, προβλημάτισε ξανά η Τσέλσι

Μπορεί ο Βέρνερ να ξεκίνησε να «πυροβολεί» και στη Πρέμιερ Λιγκ, ωστόσο η Τσέλσι συνεχίζει να προβληματίζει.

Η Τσέλσι έχει συγκλονιστική επίθεση, αυτό είναι ένα γεγονός αναμφισβήτητο. Ωστόσο, με τόσα προβλήματα που παρουσιάζει στον αμυντικό τομέα, αλλά και σε εκείνον της χημείας κανείς δεν μπορεί να την…«φοβηθεί». Η ομάδα του Λάμπαρντ έμεινε στην ισοπαλία, και στο συγκλονιστικό 3-3 κόντρα στη Σαουθάμπτον, και τα καμπανάκια χτυπούν το ένα μετά το άλλο.

Οι “μπλε” του Λονδίνου, ξεκίνησαν τον αγώνα ιδανικά, ελέγχοντας απόλυτα το τέμπο μέχρι τα πρώτα 25-30 λεπτά. Μάλιστα, με τον Τίμο Βέρνερ να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, κάνοντας πραγματικά “σμπαράλια” την αντίπαλη άμυνα, είχε κατορθώσει να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 2-0. Έκτελεστής, ήταν και τις δύο φορές ο Γερμανός “κίλερ”, πρώτα στο 15ο λεπτό, με έξοχη ατομική ένεργεια, κατά την οποία εξέθεσε τόσο τον Μπεντνάρεκ όσο και ολόκληρη την άμυνα των “Αγίων”, αλλά και στο 28ο λεπτό, όταν εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του Πολωνού στόπερ, Γιαν Βέστεργκαρντ και εκτέλεσε ιδανικά για το 2-0.

Ο ρυθμός του αγώνα έδειχνε πώς το επόμενο γκολ θα είναι και το πιο καθοριστικό. Οι αμυντικές αδυναμίες της Τσέλσι δεν άργησαν να εμφανιστούν, και έτσι το 3ο γκολ της αναμέτρησης επιτέυχθηκε από την Σαουθάμπτον. Ο συνήθης ύποπτος, Ντάνι Ινγκς, εκμεταλλέυτηκε την επιπολαιότητα του Χάβερτζ, ο οποίος έχασε τη μπάλα έξω από την περιοχή της ομάδας του και με περίσσια ψυχραιμία απέφυγε τον Κέπα, κάνοντας το 2-1, μόλις 2 λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, η Τσέλσι φάνηκε πώς προσέγγισε τον αγώνα ιδιαίτερα κυνικά, διατηρώντας τον ρυθμό του αγώνα σε χαμηλά επίπεδα, χωρίς ούτε να απειλεί, ούτε όμως και να απειλείται. Η πρώτη ψυχρολουσία για τους ποδοσφαιριστές του Λάμπαρντ, ήρθε στο 57ο λεπτό, όταν ο Τσε Άνταμς έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από σειρά παιδικών λαθών από τους Ζουμά, Κρίστενσεν αλλά και, φυσικά, Κέπα. Παρ’όλα αυτά, λιγότερο από δύο λεπτά αργότερα, οι Λονδρέζοι απέκτησαν ξανά κεφάλι στο σκορ, με τον Κάι Χάβερτζ να σκοράρει και εκείνος, μετά τον Βέρνερ, το πρώτο του τέρμα στη Πρέμιερ Λιγκ, ολοκληρώνοντας την πολύ όμορφα δομημένη αντεπίθεση της ομάδας του.

Όσο περνούσε η ώρα, η “ζυγαριά” άρχισε να γέρνει προς τη μεριά της Τσέλσι, η οποία δεν φαίνονταν να αντιμετωπίζει δυσκολίες στο να κρατήσει το αποτελέσμα. Όμως, ξανά έπειτα από αδράνεια στην άμυνα των γηπεδούχων, ο Βέστεργκαρντ κατάφερε να στείλε τη μπάλα στα δίχτυα στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, διαμορφώνοντας το τελικό 3-3. Αυτό, ήταν το δεύτερο παιχνίδι που ολοκληρώνεται στο 3-3 για την Τσέλσι τη φετινή σεζόν, γεγονός το οποίο, σε συνδυασμό και με την ήττα της από την Λίβερπουλ με 0-2, αλλά και τη γενικότερη εικόνα της είναι ιδιαιτέρως ανησυχητικό.

Την επόμενη αγωνιστική, η Σαουθάμπτον θα φιλοξενήσει την πρωτοπόρο Έβερτον στο “Σέντ Μέρις”, ενώ η Τσέλσι θα ταξιδέψει στο Μάντσεστερ, όπου και θα την υποδεχτεί η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Μεσοβδόμαδα, οι “μπλε”, θα υποδεχτούν την Σεβίλλη για την πρεμιέρα των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.