overfm.gr | Europa League | Ξεφτίλα χωρίς τέλος για τον Ολυμπιακό

Ο εφιάλτης δεν έχει τέλος για τον Ολυμπιακό που συνετρίβη από την Καραμπάγκ με 3-0 μέσα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης».

Ακόμη μια συντριβή υπέστη ο Ολυμπιακός στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» σε ευρωπαϊκό παιχνίδι. Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνετρίβησαν με 3-0 από την Καραμπάγκ και πλέον η υπόθεση πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ γίνεται πολύ δύσκολη ενώ ακόμη και για το Κόνφερνς δεν πρέπει να θεωρείται σίγουρη η πρόκριση. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» είναι χωρίς βαθμό ενώ οι Αζέροι έχουν 6. Ντεμπούτο για τον Μαρσέλο, ο οποίος είναι φανερά ανέτοιμος και θέλει αρκετό χρόνο ακόμη, ενώ ο Μίτσελ πήρε ρίσκα για να κυνηγήσει τη νίκη και άφησε «γυμνή» μεσοαμυντικά την ομάδα του. Αποδοκιμάστηκε ο Σισέ όταν αντικατασταθηκε, ενώ ο Μαρσέλο έκανε το ντεμπούτο του με την κόκκινη φανέλα. Την επόμενη Πέμπτη ο Ολυμπιακός χρειάζεται νίκη στο Μπακού, ειδάλλως θα αρχίσει να απομακρύνεται ακόμη και η τρίτη θέση.

Ήδη οι Αζέροι μπήκαν φουριόζοι στο ματς και μόλις στο 3′ με τον Ζουμπίρ να σουτάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων και δυο λεπτά αργότερα τους ακυρώθηκε γκολ μέσω VAR με τον ίδιο να σκοράρει με κεφαλιά από θέση οφσάιντ όμως. Στο 10 ο Εμβιλά έσωσε σωτήρια την προσπάθεια του Αντράντε, ενώ οι γηπεδούχοι δημιούργησαν την πρώτη τους ευκαιρία στο 12′ με το φάουλ του Μπιέλ να διώχνει σε κόρνερ ο Mαγκομενταλίγεφ. Στο 22′ μάλστα η αζέρική ομάδα έφτασε μια ανάσα από το 0-1 αλλά ο Εμβιλά ως απομηχανής Θεός έσωσε στην γραμμή το σουτ του Οβούσου. Στο 29′ ο Ουι Τζο ειχε σουτ και μάζεψε ο γκολκίπερ της Καραμπάγκ ενώ στο 36′ επειτα από κόρνερ του Μπιέλ, ο Σισέ έπιασε την κεφαλιά η οποία αποκρούστηκε πάνω στην γραμμή και κάπως έτσι το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.

Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος για το γκολ και το πλησιασε με τον Γκάρι Ροντρίγκες στο 49′ με το σουτ του ν φεύγει λίγο έξω ενώ δέκα λεπτά αργότερα το γήπεδο σείστηκε με την είσοδο του Μαρσέλο. Στο 64′ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Μασούρα καθώς ήταν οφσάιντ και δυστυχώς πέντε λεπτά αργότερα σε αντεπίθεση των Αζέρων ο Οβούσου πλάσαρε τον Τζολάκη και έκανε το 0-1 με την επιβεβαίωση και του VAR παγώνοντας το φαληρικό στάδιο. Δυο λεπτά αργότερα οι «Πειραώτες» έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση αλλά η σέντρα σουτ του Μασούρα βρήκε το δοκάρι.

Στο 75΄ο Τζολάκης είπε όχι στο δυνατό σουτ του Κάντι και στο 82′ οι φιλοξενούμενοι από τραγικό λάθος του Σισέ πήραν την μπάλα με τον Βέσοβιτς και αφού πέρασε τον Έλληνα τερματοφύλακα στην κενή έστία έκανε το 0-2. Ο Σενεγαλέζος στόπερ με το που βγήκε αποδοκιμάστηκε από τον κόσμο και στο 86′ η ομάδα από το Μπακού έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη τους με το δυνατό σουτ του Σεϊντάεφ κάνοντας το 0-3.

Συνέχεια ακούστηκαν συνθήματα κατά των παικτών του Ολυμπιακού ενώ τα νεύρα έκαναν την εμφάνιση τους και από τους παίκτες της ομάδας με τον Βαλμπουενά να έχει έντονη αψιμαχία στο 88′ με τον Γκαράγεφ με τους δυο παίκτες να ρίχνουν ένα μικρό χαστούκι ο ένας στον άλλον και να εισπράτουν μια κίτρινη κάρτα. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Καραμπάγκ να πετυχαίνει μια μεγαλειώδη νίκη και τον κόσμο του Ολυμπιακού να γιουχάρει τους πάντες και τα πάντα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Μίτσελ): Τζολάκης, Άβιλα, Ρέαμπτσιουκ, Παπέ Σισέ (83′ Βαλμπουενά), Βρσάλικο, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (60′ Μαρσέλο), Κούντε (74′ Ίνμπομ Χουάνγκ), Γκάρι Ροντρίγκες (60′ Μασούρας), Μπιέλ και Ούι Τζο Χουάνγκ (74′ Αμπουμπακάρ Καμαρά).

ΚΑΡΑΜΠΑΓΚ(Κουρμπάνοφ): Μαγκομενταλίγιεβ, Γιαφαργκουίλιεβ (46′ Μπαϊράμοβ), Μπ. Χουσεϊνοβ, Μουσταφάντζε, Βέσοβιτς (90′ Α. Χουσεϊνοβ), Αλμέιδα (65′ Ρομαό), Γκαράγιεβ, Κάντι, Οβόσου (90′ Όζομπιτς), Ζουμπίρ και Λεάντρο Αντράντε (65′ Σεϊντάεβ).

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.