overfm.gr | Serie A | Κροτόνε – Σπέτσια 4-1: Κάλλιο αργά, παρά ποτέ!

Η Κροτόνε έφτασε στην πρώτη της νίκη για φέτος, επικρατώντας της Σπέτσια με 4-1

Έπρεπε να έρθει ο Δεκέμβρης και η 11η αγωνιστική της Serie A, προκειμένου η Κροτόνε να φτάσει στην πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Μάλιστα, αυτή ήρθε και με εμφατικό τρόπο, αφου εκείνη επικράτησε με 4-1 της Σπέτσια, φτάνοντας τους πέντε βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι, άνοιξαν το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Μεσία, ωστόσο δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους για πολλή ώρα, αφού στο 18ο λεπτό ο Φαρίας έγραψε το 1-1 για την Σπέτσια. Παρ’όλα αυτά, στο δεύτερο μέρος η Κροτόνε ήταν καταιγιστική και μπόρεσε να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη μέσα σε μόλις 11 λεπτά από την έναρξή του. Στο 49ο λεπτό ο Ρέκα έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ ο Ενρίκε στο 56ο λεπτό διαμόρφωσε το 3-1.

Το τελικό σκορ της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, με τον Μεσίας να πετυχαίνει δεύτερο προσωπικό τέρμα και να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Με το αποτέλεσμα αυτό, η Σπέτσια έχασε την ευκαιρία να πάρει σημαντική βαθμολογική ανάσα και παρέμεινε στην 16η θέση με 10 πόντους.