overfm.gr | Euro 2021 | Κροατία – Σκωτία 3-1: Στους «16» με ηγέτη τον τρομερό Μόντριτς [vids]

Την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Euro εξασφάλισε η Κροατία, καθώς στο πλαίσιο της τρίτης και τελευταίας αγωνιστικής της φάσης των Ομίλων της διοργάνωσής, επικράτησε 3-1 της Σκωτίας και σε συνδυασμό με την ήττα της Τσεχίας από την Αγγλία, πέρασε στην δεύτερη θέση του τέταρτου Ομίλου.

Στη βάση της επιστρέφει πλέον η Σκωτία, η οποία μετά τις ήττες από την Τσεχία και σήμερα από την Κροατία και την ισοπαλία στο βρετανικό ντέρμπι με την Αγγλία, τερμάτισε τέταρτη με μόλις έναν βαθμό.

Το γνώριζαν από την αρχή. Αμφότερες οι ομάδες ήξεραν ότι το συγκεκριμένο ματς θα ήταν ζωής και θανάτου. Το ξέραμε κι εμείς. Ότι θα ήταν ένα παιχνίδι γεμάτο συγκινήσεις. Και δεν μας απογοήτευσαν.

Οι συγκινήσεις ξεκίνησαν από πολύ νωρίς. Μόλις από το 6ο λεπτό της αναμέτρησης όταν είχαμε και την πρώτη τελική του αγώνα από την Σκωτία. Ο ΜακΓκιν έβγαλε πολύ όμορφη σέντρα, ο Τσε Άνταμς έκανε την προβολή, αλλά δεν του έκανε τη χάρη η μπάλα να ακουμπήσει το πόδι του και να καταλήξει στα δίχτυα.

Στην ουσία αυτή ήταν και η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Στη συνέχεια οι Κροάτες πήραν τον έλεγχο του αγώνα και προσπαθούσαν σιγά σιγά να δημιουργήσουν φάσεις. Αυτό δεν άργησε να έρθει και μάλιστα στην πρώτη της τελική στον αγώνα η Κροατία άνοιξε και το σκορ. Μόλις στο 17ο λεπτό, σαν ανενόχλητοι οι Κροάτες μέσα στην περιοχή της Σκωτίας, διαμόρφωσαν το 1-0 με ωραίο σουτ του Βλάσιτς.

Η ομάδα του Ζλάτκο Ντάλιτς δεν έμεινε στο γκολ και έψαξε και άλλες ευκαιρίες προκειμένου να διπλασιάσει τα τέρματα της και το έκανε με τον Μόντριτς, ο οποίος βρέθηκε πολύ κοντά στο 2-0, αλλά το σουτ που έπιασε εκτός περιοχής δεν κατέληξε στην εστία

Και εκεί που έλεγες πως οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με το 1-0 υπέρ της Κροατίας, έρχεται ο Κάλουμ ΜακΓκρέγκορ να βάλει φωτιά στο παιχνίδι, καθώς στο 42ο λεπτό της αναμέτρησης με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής κάνοντας το 1-1. Έτσι οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με σκορ να βρίσκεται στην ισοπαλία.

Το δεύτερο μέρος μπορεί να είχε χαλαρό ξεκίνημα όμως όσο περνούσε η ώρα, τόσο μας συγκινούσε περισσότερο. Η αρχή έγινε μόλις 10 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 55’ Ο Μόντρις έβγαλε πάσα… ποίημα, σπάζοντας την άμυνα των και έβγαλε τετ-α-τετ τον Πέρισιτς αλλά, ο τελευταίος δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα, ανέλαβε ο Μόντριτς να βγάλει τα κάστανα από την φωτιά. Ο άσος της Ρεάλ, αφού πρώτα έβγαλε τετ α τετ τον Πέρισιτς, στην συνέχεια και πιο συγκεκριμένα στο 62’ με ασύλληπτο σουτ εκτός περιοχής έκανε το 2-1 για την Κροατία και έβαλε γερές βάσεις για τη νίκη και την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 77ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Μόντριτς με νέα ασίστ, αυτή τη φορά από κόρνερ βρήκε το κεφάλι του Πέρισιτς, με τον τελευταία να μην δυσκολεύεται να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (3-1).

Το 3-1 έμεινε μέχρι το τέλος και η Κροατία από τρίτη ανεβαίνει δεύτερη και παίρνει την πρόκριση στη φάση των «16» του Euro, καθώς η Τσεχία στο άλλο ματς του Ομίλου ηττήθηκε από την Αγγλία και στην ισοβαθμία μέτρησε η διαφορά των γκολ.