overfm.gr | Europa League | Κρίμα και άδικο για Ολυμπιακό και Πασχαλάκη

Ο Ολυμπιακός κρατούσε μέχρι και το 93′ την νίκη με την Φράιμπουργκ αλλά τότε δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης και σε συνδυασμό με την νίκη της Ναντ με 2-1 κόντρα στην Καραμπαγκ έμεινε εκτός Ευρώπης.

Ευρώπη τέλος για Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν εξαιρετική εμφάνιση στην «Γιουρόπα Παρκ Αρίνα» έχοντας και τον Πασχαλάκη σε τρομερή βραδιά που κατέβασε τα ρολά κέρδιζαν με 1-0 την Φράιμπουργκ μέχρι το 93′. Όμως δέχτηκαν την ισοφάριση σε αυτό το λεπτό σε 1-1 και σε συνδυασμό με την νίκη της Ναντ επί της Καραμπάγκ με 2-1 μέσα στο «Λα Μπουζουάρ» άφησαν εκτός Ευρώπης τους «Πειραιώτες» μια αγωνιστική πριν το φινάλε των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Διαδικαστικού χαρακτήρα το ματς της τελευταίας αγωνιστικής με τους Γάλλους ενώ η ομάδα του Μίτσελ πλήρωσε το τίμημα των μεγάλων χαμένων ευκαιριών που είχαν στο πρώτο μέρος ώστε να αποκτήσουν σκορ ασφαλείας. Χαρακτηριστικό είναι οτι σε ένα ακόμη ευρωπαϊκό παιχνίδι οι «ερυθρόλευκοι» δέχτηκαν γκολ σε ευρωπαϊκό αγώνα στις καθυστερήσεις όπως στην Χάιφα με την Μακάμπι, στην Μπρατισλάβα με την Σλόβαν, με τον Απόλλων Λεμεσού στο Καραϊσκάκη και στο «Λα Μπουζουάρ» με την Ναντ.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι πρωταθλητές Ελλάδας στο παιχνίδι και μόλις στα πρώτα δευτερόλεπτα επισκέφθηκαν την περιοχή των γηπεδούχων. Είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και συνέχισαν να βγαίνουν μπροστά ώστε να ψάξουν το γκολ. Και κατάφερε να το πέτύχει στο 17′ όταν ο Μασούρας πάσαρε στον Μπιέλ και σούταρε με τον Φλέκεν να αποκρούει και τον Ελ Αραμπί που πήρε το ριμπάουντ για να κάνει το 0-1. Ταυτόχρονα σκόραρε και η Ναντ κόντρα στην Καραμπάγκ. Και ενώ όλοι περίμεναν ότι η ομάδα του Μίτσελ θα κλειστεί πίσω στο 23′ βρέθηκε μια ανάσα από το 0-2 όταν ο Γκάρι Ροντρίγκες έδωσε στον Μασούρα και αυτός πέρασε τον Φλέκεν όμως σούταρε άουτ χάνοντας κλασσική ευκαιρία. Ακόμη μια μεγάλη φάση για τους «Πειραιώτες» στο 35′ με τον Μασούρα να προλαβαινει τον Φλέκεν και πάσαρε στον Μπιέλ που ήταν έτοιμος να σκοράρει σε κενή εστία όμως οι αμυντικοί απομάκρυναν και έδιωξαν. Το ημίχρονο έληξε με τον Ολυμπιακό να προηγέιται με 1-0 πολύ δίκαια καθώς ήταν ανώτερος από τους Γερμανούς.

Στην επανάληψη οι πρωταθλητές Ελλάδας προσπάθησαν να κρατήσουν μακριά τους αντιπάλους τους ελέγχοντας το παιχνίδι και έχασαν καλή ευκαιρία με τον Άβιλα στο 55′. Όμως όσο περνούσαν τα λεπτά οι Γερμανοί άρχισαν να βγαίνουν μπροστά για να απειλήσουν την εστία του Πασχαλάκη. Η πρώτη τους απειλή ήταν στο 59′ όταν ο Κίμπλερ σούταρε και ο Έλληνας τερματοφύλακας απέκρουσε κρατώντας το προβάδισμα. Σιγα σιγά οι φιλοξενούμενοι αρχίζουν και μένουν απο δυνάμεις επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πιέσουν ακόμη πιο πολύ για να φτάσουν στην ισοφάριση. Και στο 77′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Πέτερσεν να σουτάρει από κοντά και τον πορτιέρο του Ολυμπιακού να λέει όχι. Ο τελευταίος έκανε νέα μεγάλη επέμβαση στο 81′ σε κεφαλιά του Γκρίφο. Η απόκρουση του αγώνα έγινε στο 88′ από τον Πασχαλάκη όταν σε κοντινή κεφαλιά του Γεόνγκ έδιωξε με το ένα χέρι εντυπωσιακά . Όμως δεν  μπόρεσε να κάνει κάτι στην κεφαλιά του Κίμπλερ στο 93′ με αποτέλεσμα η Φράιμπουργκ να ισοφαρίσει σε 1-1. Ο Μπα με δυο κίτρινες μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα αφήνει τον Ολυμπιακό με δέκα παίκτες, όπως άφησε και τους φιλοξενούμενους εκτός Ευρώπης το γκολ της Ναντ στο 96′ κόντα στην Καραμπάγκ. Και καπως έτσι το τελικό 1-1 αφήνει τους «Πειραιώτες» πρόωρα εκτός Ευρώπης.

ΦΡΑΙΜΠΟΥΡΓΚ: Φλέκεν, Κίμπλερ, Γκίντερ, Λάινχαρτ (77′ Σιλντίλια), Γκίντερ, Κέιτελ (64′ Έγκεσταιν), Χόφλερ, Ντόαν (64′ Βάισχαουτ), Γκρίφο, Κιέρε (64′ Γέονγκ) και Γκρέγκοριτς (73′ Πέτερσεν).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Άβιλα, Ντόι, Μπα, Βρουσάι (83′ Ρέτσος), Εμβιλά, Ίνμπομ Χουάνγκ, Μασούρας (83′ Βαλμπουενά), Γκάρι Ροντρίγκες (39′ λ.τρ. Ρέαμπτσιουκ), Ελ Αραμπί (83′ Ουί Τζο) και Μπιέλ (69′ Κούντε).