overfm.gr | ΜΠΑΣΚΕΤ | Κράιλσχαϊμ – Περιστέρι 78-55: «Πικρός» αποκλεισμός [pics&vids]

Η ομάδα του Μανωλόπουλου αντιμετώπισε προβλήματα και αποκλείστηκε από τη διοργάνωση.

Την Κράιλσχαϊμ αντιμετώπισε το Περιστέρι για την έκτη αγωνιστική του FIBA Europe Cup. Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 78-55, γεγονός που την οδήγησε στον αποκλεισμό από τη διοργάνωση με ρεκόρ 2-4. Κράιλσχαϊμ – Περιστέρι 78-55: «Πικρός» αποκλεισμός.

O MVP: Ο Ραντοσάβλιεβιτς. Ο τελευταίος είχε 17 πόντους και πέντε ριμπάουντ σε ένα εύκολο βράδυ για την ομάδα του.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Η δεύτερη περίοδος. Το Περιστέρι πέτυχε μόλις 8 πόντους, δέχθηκε 22 και η διαφορά έφτασε σε σημεία που δεν μπορούσε να αντιδράσει η ελληνική ομάδα, η οποία έψαχνε νίκη με 11.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Πέτεγουεϊ, αν και συνήθως είναι αυτός που παίρνει στους ώμους του το επιθετικό παιχνίδι της ομάδας, δεν κατάφερε να βοηθήσει.

THE POINT: Το στατιστικό που ξεχώρισε ήταν τα 19 λάθη των φιλοξενούμενων, τα οποία οδήγησαν σε εύκολους πόντους για τη γερμανική ομάδα. Πολύ κακό και το μόλις 11% στα τρίποντα του Περιστερίου που είχε μόλις 3/27.

Κράιλσχαϊμ – Περιστέρι 78-55: Προβληματική αρχή

Η γερμανική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και κατάφερε να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, αφού ο πίνακας έδειχνε 22-17. Η ελληνική ομάδα είχε προβλήματα στην επίθεση, αλλά και στον αμυντικό τομέα, δίνοντας εύκολους πόντους στους αντιπάλους της. Αυτό συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με την Κράιλσχαϊμ να είναι μπροστά με 14 πόντους, πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Εξαιρετικός ο Χάρις με οκτώ πόντους μέχρι εκείνο το σημείο. Όσο περνούσε η ώρα, η διαφορά αυξανόταν, σε βάρος της ομάδας του Σωτήρη Μανολόπουλου, με το Περιστέρι να δυσκολεύεται πολύ στην επίθεση και να μη βγάζει την απαραίτητη ενέργεια. Το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους πίσω στο σκορ με 19 πόντους. Ήταν εμφανές πως χρειαζόταν να αλλάξουν αρκετά σε άμυνα και επίθεση για να διεκδικήσει το Περιστέρι κάτι από το ματς. Ο Χάρις είχε φτάσει τους 12 πόντους.

Τα highlights της νίκης του Περιστερίου στη Λάρισα:

Κράιλσχαϊμ – Περιστέρι 78-55: «Πικρός» αποκλεισμός

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε από εκεί που τελείωσε το πρώτο. Με τους Γερμανούς να είναι διαρκώς εύστοχοι και τους Περιστεριώτες να παίρνουν κακές αποφάσεις στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι, έχοντας ποσοστό 38% στα τρίποντα, φτάνοντας εύκολα στο +26, με τον Ραντοσάβλιεβιτς να «μετρά» 15. Λίγα άλλαξαν στην εικόνα του αγώνα, με το τρίτο δεκάλεπτο να «κλείνει» στο 60-40. Η τελευταία περίοδος είχε χαρακτήρα «τυπικής διαδικασίας», με τις δυο ομάδες να περιμένουν απλώς να τελειώσει το παιχνίδι. Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και το Περιστέρι γνώρισε την ήττα με 78-55 . Κάπως έτσι, είπε «αντίο» στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 44-25, 60-40, 78-55