overfm.gr | Ελλάδα | Κόσοβο – Ελλάδα 0-1: «2 στα 2» και ξεκάθαρο προβάδισμα! (vid)

Η Ελλάδα νίκησε το Κόσοβο με το ωραίο σουτ του Μπακασέτα στο 37′. Έτσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι μόνο πρώτο στον όμιλο, με 6 βαθμούς

Πρώτη στάση Μπέλφαστ, δεύτερη Πρίστινα! Η Ελλάδα απέδρασε και από την πρωτεύουσα του Κόσοβου, κερδίζοντας το με 0-1. Σκόρερ και πάλι ο αρχηγός της, Τάσος Μπακασέτας, με ξερό αριστερό σουτ στο 35ο λεπτό. Πλέον η Ελλάδα είναι μόνη πρώτη στον όμιλο, με 6 βαθμούς. Επόμενη αγωνιστική για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι στις 9/6 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, με αντίπαλο την Κύπρο.

Μόνη εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο

Η ομάδα του Γκουστάβο Πογέτ μπήκε πολύ «νωθρά» στην αρχή της αναμέτρησης. Στο 5′ λεπτό μάλιστα, το Κόσοβο έχασε μεγάλη ευκαιρία. Οι γηπεδούχοι συνδυάστηκαν όμορφα, ο Ζενέλι από πλάγια θέση επιχείρησε να σκοράρει, αλλά ο Βλαχοδήμος ήταν εκεί, κρατώντας το μηδέν. Αυτή ήταν και η μοναδική απειλή των Κοσοβάρων, στο πρώτο ημίχρονο.

Η πρώτη υποψία φάσης για την Ελλάδα έγινε στο 17′. Ο Κουρμπέλης είδε τη διαγώνια κίνηση του Μασούρα, αλλά ο εξτρέμ του Ολυμπιακού δε κατάφερε να πιάσει γεμάτα το σουτ. Η Εθνική προσπαθούσε σιγά-σιγά,  να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της.

Όμορφος συνδυασμός Μπακασέτα-Μάνταλου και γκολ!

Η Ελλάδα έπαιρνε μέτρα στο αγωνιστικό χώρο. Οι Διεθνείς μας προσπαθούσαν να απειλήσουν την εστία του Μούριτς. Η προσπάθεια μετουσιώθηκε σε γκολ από τον αρχηγό της. Ο Τάσος Μπακασέτας με αριστερό «κεραυνό» θα νικήσει τον γκολκίπερ του Κοσόβου και η Εθνική μας θα μπει μπροστά στο σκορ στο 37′.  Το γκολ προήλθε έπειτα από ωραία συνεργασία του Μάνταλου με τον Μπακασέτα.

Οι αποβολές και το καθαρό μυαλό «κλείδωσαν» τη νίκη

Η πρώτη ευκαιρία της Εθνικής μας στο δεύτερο ημίχρονο ήταν στο 48′. Ο Μπακασέτας γύρισε από δεξιά και οι παίκτες του Κοσόβου παραλίγο να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας τους.  Άμα ο Γιακουμάκης έβρισκε τη μπάλα, τότε θα μιλάγαμε για σίγουρο γκολ. Ο πρώτος σκόρερ στο πρωτάθλημα Σκωτίας, δε βρήκε για λίγο τη μπάλα στη συγκεκριμένη φάση.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Ελλάδα είχε δοκάρι (53′). Ο Μασούρας επιχείρησε σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα πήρε ύψος και βρήκε στο δοκάρι της εστίας του Μούριτς. Ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, ο Βλαχοδήμος έδιωξε σε κόρνερ, ένα σουτ που επιχείρησαν οι γηπεδούχοι.

Η Ελλάδα ήλεγχε το παιχνίδι, οι Κοσοβάροι απειλούσαν δίχως αποτέλεσμα, καθώς η αμυντική λειτουργίας μας ήταν εξαιρετική σήμερα. Στη μοναδική ευκαιρία των γηπεδούχων στο 82′, ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος ήταν εκεί! Ο τερματοφύλακας της Μπενφίκα είπε «όχι» στη κεφαλιά του Ραχμάνι.

Οι Κοσοβάροι αποφάσισαν να.. «κλειδώσουν» τη νίκη της Ελλάδα, με δύο αποβολές! Ο πρώτος που δέχτηκε κόκκινη ήταν ο Αλίτι, αντικρύζοντας δεύτερη κίτρινη, μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Λημνιό. Ενώ στις καθυστερήσεις δέχτηκε κόκκινη και ο τερματοφύλακας τους: Ο Μούριτς απέκρουσε τη μπάλα με τα χέρια εκτός ποδοσφαιριστής, αφήνοντας το Κόσοβο με 9 παίκτες! Πλέον η Ελλάδα είχε, το απόλυτο πλεονέκτημα στην αναμέτρηση.

Το ματς τελείωσε χωρίς κάτι άλλου ουσιώδες. Σε συνδυασμό με το 0-0 της Κύπρου με την Β. Ιρλανδία, η Ελλάδα απολαμβάνει πλεόν τη μοναξιά της πρώτης θέσης.