overfm.gr | Serie A | Κόντε: «Είχαμε την ευκαιρία να «κλειδώσουμε» την νίκη»

Ο προπονητής της Ίντερ ανέφερε πως η ομάδα του είχε άγχος κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Η Ίντερ ήρθε η ισόπαλη με σκορ 2-2 απέναντι στην Ρόμα, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν δίχτυα με τον Ματσίνι στο 85ο λεπτό της. Μετά από αυτή την ισοπαλία,  οι  «νερατζούρι» βρίσκονται πλέον  τρεις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο της βαθμολογίας Μίλαν.

Μάλιστα, μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής της ομάδας Αντόνιο Κόντε έκανε δηλώσεις, λέγοντας πως οι παίκτες του είχαν την ευκαιρία να  «κλειδώσουν» το παιχνίδι.  Επιπλέον, ο Ιταλός τεχνικός ανέφερε πως οι ποδοσφαιριστές του ήταν αγχωμένοι κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του

«Πιστεύω ότι παίξαμε καλά και στα δύο ημίχρονα. Μην ξεχνάμε ότι η Ρόμα διεκδικεί τον ίδιο στόχο με εμάς και είναι μόνο τρεις βαθμούς πίσω μας. Παίζοντας με αυτόν τον τρόπο, κόντρα στην τρίτη ομάδα της βαθμολογίας, σημαίνει ότι είμαστε μια οργανωμένη και δυνατή ομάδα. Είχαμε την ευκαιρία να «κλειδώσουμε» τη νίκη αλλά δεν το εκμεταλλευτήκαμε κι επιτρέψαμε στη Ρόμα να ισοφαρίσει προς το τέλος, που είχαμε μείνει από ενέργεια. Είναι κρίμα γιατί έμεναν μόνο δύο λεπτά.

Πιστεύω ότι στο τέλος, υπήρχε λίγο άγχος για να πάρουμε το αποτέλεσμα. Από τον πάγκο, λέγαμε στους παίκτες να συνεχίσουν να πιέζουν. Σίγουρα θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε για να βελτιωθούμε».