overfm.gr | Βόλεϊ | Κοντά στην προκριση στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός και στο βαθος ντέρμπι αιωνίων

Το πρώτο βήμα πρόκρισης στους 4 του Τσάλεντζ Καπ έκανε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με ανατροπή της Στεάουα με 3-1 στου Ρέντη και βλέπει… Παναθηναϊκό σε ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων»!

Μεγάλη νίκη με ανατροπή επί της Στεάουα με 3-1 σημείωσε ο Ολυμπιακός στου Ρέντη στον πρώτο προημιτελικό του Τσάλεντζ Καπ κάνοντας το πρώτο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του θεσμού. Στην ρεβάνς του Βουκουρεστίου στις 26 του μηνός οι «Πειραιώτες» χρειάζονται δυο σετ για να πάρουν την πρόκριση στους 4 εκεί όπου είναι πιθανόν να έχουμε ντέρμπι αιωνίων καθώς θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός-Οριόν.

Οι Ρουμάνοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν νωρίς το προβάδισμα (4-6). Με μια αντεπίθεση διαρκείας και καρφί του Ιντάλγκο, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (9-7), με την Στεάουα να τον… προλαβαίνει ξανά και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 16-16.Η ομάδα του Βουκουρεστίου με τρεις αναπάντητους πόντους έκανε το 16-19 με τους γηπεδούχους να κάνουν σερί 5-2 και να προηγούνται με 22-21. Ο Πέτσα με δυο άσους με το σκορ στο 23-23 έκανε το 23-25 και το 0-1.

Στο δεύτερο σετ οι Πειραιώτες ήταν απολαυστικοί όσο «χρειάστηκαν» να παίξουν. Ο Ιντάλγκο πήρε από νωρίς… μπροστά (4-1), με τους Ρουμάνους μετά το 9-8, να χάνουν εντελώς την επαφή με στο σκορ και τη διαφορά να ξεφεύγει (20-11). Στερν και Γκουστάβο έκαναν την διαφορά σε μπλοκ και πόντους και οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 1-1 παίρνοντας με άνεση το δεύτερο σετ (25-16).

Η Στεάουα μπήκε φουριόζα στο τριτο σετ και προηγήθηκε με 3-0. Όμως ο Ολυμπιακός συνήλθε από το αρχικό σοκ και με αντεπίθεση πήρε κεφάλι στο σκορ (7-6). Αυτό ήταν. Η συνέχεια για την πειραϊκή όμαδα ήταν εξαιρετική και με τους Ιντάλγκο, Στερν, Τράβιτσα και Πάγενκ έκαναν την διαφορά και έφτασαν με άνεση και στο τρίτο σετ με το ίδιο σκορ μάλιστα με το δεύτερο (25-16) και πέρασαν μπροστά με 2-1.

Το τέταρτο σετ ήταν για γερά νεύρα με τις δυο ομάδες να εναλάσσονται στο σκορ και να πηγαίνουν χέρι χέρι με 16-16. Όμως Στερν, Ιντάλγκο, Παγένκ και το σερβίς του Γκουσταβάο, «τελείωσαν» το ματς για το 3-1 με συνοπτικές διαδικασίες (25-19).

Τα σετ: 23-25, 25-16, 25-16, 25-19