overfm.gr | Basket League | Κολοσσός Ρόδου – Ολυμπιακός 69-84 – Επαγγελματικό «διπλό»

Ο Κολοσσός Ρόδου υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Basket League, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τη νίκη με σκορ 87-69.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Φόιντ με 21 πόντους. Από την άλλη, ξεχώρισε ο Τόμας Γουόκαπ, που έφτασε στο νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» έχουν ρεκόρ 10-1, ενώ οι Ροδίτες 7-5. Μάλιστα οι νησιώτες παραμένουν σε τροχιά πλέι οφ, αν και υπέστησαν την πρώτη τους ήττα στο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου.

Δεν άντεξε δυο ημίχρονα ο Κολοσσός Ρόδου – Ξέσπασε στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός

Ο Κολοσσός Ρόδου μπήκε με σκοπό να δημιουργήσει όσα πιο πολλά προβλήματα μπορούσε στον αντίπαλό του. Οι παίκτες ήταν συγκεντρωμένοι στην άμυνα με αποτέλεσμα να μην ξεμακρύνει από την αρχή Ολυμπιακός. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι χρησιμοποίησαν το ματς για να συνέλθουν από την εκτός έδρας ήττας με κακή εμφάνιση στο Ισραήλ για την Ευρωλίγκα.

Αρχικά ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα σερί 6-0  με τους Ντόρσεϊ, Φαλ και Παπανικολάου. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τρίποντο του Γουίλιαμς για το 3-6. Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να προηγηθούν με 16-7 και 19-11 (2:11′). Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 16-19, καθώς οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 5-0 στο τέλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να σφίξουν την άμυνα τους. Ωστόσο δε μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά τους φιλοξενούμενους. Τελικό σκορ ημιχρόνου ήταν το 32-44.

Στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεφύγει. Ο Κολοσσός Ρόδου δεν ήταν δυνατόν να αντέξει στην ίδια ένταση για όλα τα δεκάλεπτα. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με πρώτο τον Γουόκαπ κατάφεραν να ανεβάσουν τη διαφορά και να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 63-45.

Τυπική διαδικασία ήταν η τελική ευθεία και για τις δυο ομάδες. Ο Κολοσσός Ρόδου δοκίμασε παίκτες και συστήματα, με αποτέλεσμα να μην υπάρχει ομοιογένεια. Από την άλλη ο Ολυμπιακός είδε τον Λούτζη να κάνει ένα ακόμα καλό ματς. Τελικό αποτέλεσμα στο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου ήταν το 69-87.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 32-44, 45-63, 69-87