overfm.gr | Basket League | Κολοσσός – Λαύριο 82-59: Επιβλητικοί Ροδίτες

Κολοσσός – Λαύριο 82-59: Επιβλητικοί Ροδίτες. Η ομάδα των Δωδεκανήσων νίκησε άνετα το συγκρότημα της Λαυρεωτικής και φιγουράρει στις πρώτες θέσεις.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το ματς στα Δωδεκάνησα. Ο Κολοσσός από την αρχή ως το φινάλε είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς και έφτασε σε μια άνετη επικράτηση. Κολοσσός – Λαύριο 82-59: Επιβλητικοί Ροδίτες.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη επέβαλλε από το ξεκίνημα το ρυθμό της, κράτησε το Λαύριο στο ημίχρονο στους 29 πόντους, ενώ η άμυνα ήταν το ίδιο αποτελεσματική και στο τελευταίο κομμάτι του ματς, όπου και έχτισε τη μεγάλη διαφορά, για να φτάσει το τελικό +23. Μάλιστα τόσους πόντους πήραν οι γηπεδούχοι από τα λάθη της ομάδας της Λαυρεωτικής που δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να είναι όσο ανταγωνιστική θα ήθελε. Κολοσσός – Λαύριο 82-59: Επιβλητικοί Ροδίτες.

O MVP: Ο Στέφαν Ποτ ήταν καθοριστικός για τον Κολοσσό. Δίνοντας πολλά σε πολλούς τομείς. Προσέφερε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και ένα κλέψιμο. Γεμάτη εμφάνιση από τον Σέρβο γκαρντ.

ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Επιθετικός πλουραλισμός. Οι Ροδίτες είχαν πέντε διψήφιους, με τον Γουίλιαμς να ηγείται του σκοραρίσματος με 16 πόντους. Αυτό έπαιξε κομβικό ρόλο για να έρθει η νίκη και μάλιστα με μεγάλη διαφορά.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Μάρκους Λιούς δεν κατάφερε να μπει ποτέ στην… εξίσωση του ματς. Επιχείρησε 3 σουτ, ευστόχησε μόλις σε ένα, πήγε μόλις ένα ριμπάουντ. Κοινώς δεν βοήθησε και πέρασε… απαρατήρητος.

THE POINT: Το Λαύριο είχε έλλειψη ενέργειας και καθαρού μυαλού. Δεν δικαιολογούνται αλλιώς τα 20 λάθη που έκανε στην αναμέτρηση της Ρόδου. Την ώρα που ο Κολοσσός είχε μόλις 9. Μεγάλη διαφορά.

Κολοσσός – Λαύριο: Πάτησε… γκάζι και επιβλήθηκε

Μετά το πρώτο 4λεπτο στο ματς που οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, η ομάδα του Καντζούρη πάτησε… γκάζι. Επέβαλλε το ρυθμό της και με σερί 10-0 μετέτρεψε το εύθραυστο 10-9 σε 20-9 (6′), ενώ ένα ακόμα 6-0 στα 2 λεπτά της περιόδου, έφερε τον Κολοσσό στο +15 (30-15) στο δεκάλεπτο. Ο Κολοσσός και στην πορεία διατηρούσε μια διψήφια διαφορά από τους 11 ως τους 16 πόντους, με το Λαύριο να μην μπορεί να βρει ρυθμό στην επίθεση και να μην μπαίνει, ουσιαστικά, στο ματς. Ήταν ξεκάθαρα η καλύτερη φετινή εμφάνιση για τον Κολοσσό που είναι αήττητος στην έδρα του. Κολοσσός – Λαύριο 82-59: Επιβλητικοί Ροδίτες

Κολοσσός – Λαύριο: Αντίδραση πριν την επιβλητική κυριαρχία

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Λαύριο αντέδρασε ως ένα βαθμό. Κατάφερε να περιορίσει τη διαφορά και να μειώσει την ψαλίδα στο σκορ. Από τους 15 πόντους για τον Κολοσσό στο 21′ (46-31) και το +17 (59-42) στο 25′, με σερί 12-0 η ομάδα του Σερέλη μείωσε στους 5 πόντους (59-54) στο 29′. Κρατώντας τον Κολοσσό χωρίς σκορ για 4:29. Μέχρι να έρθει ο Μομίροβ και με τρίποντο, 10” πριν τελείωσε το δεκάλεπτο να φέρει ξανά τους Ροδίτες στο +8 (62-54). Εκεί, λοιπόν, αντί να βγάλει αντίδραση το Λαύριο, ο Κολοσσός ανέβασε στροφές και «διέλυσε» τους φιλοξενούμενους. Αφετηρία με 8-0 για την ομάδα της Ρόδου (70-54) στο 32′ και το Λαύριο να σκοράρει ξανά στο 36′ με σουτ εντός παιδιάς (77-57). Μάλιστα πέτυχε μόλις 5 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Δεκάλεπτα: 30-15, 43-29, 62-54, 82-59.