overfm.gr | Champions League | Κίτρινο υποβρύχιο στα ημιτελικά [vid]

Η Βιγιαρεάλ άφησε έξω την Μπάγερν Μονάχου μετά το 1-1 στην Γερμανία, με την ομάδα του Ουνάι Έμερι να γράφει ιστορία στο φετινό Champions League περνώντας για πρώτη φορά μετά το 2006 στους «4».

Η έκπληξη του φετινού Champpions League συνεχίζει δυναμικά την πορεία της. Ο λόγος για την Βιγιαρεάλ, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην Αλιάνζ Αρένα με την Μπάγερν, παίρνοντας για πρώτη φορά μετά το 2006  την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι Ισπανοί στον πρώτο αγώνα έδειξαν την αξία τους νικώντας 1-0 και έχοντας ευκαιρία για δέυτερο και τρίτο γκολ. Στην Βαυαρία παρουσιάστηκαν πιο μαζεμένοι και με στόχο την διατήρηση του σκορ τσέκαραν το εισιτήριο για τους 16.

Η Μπάγερν ήταν αυτή που στο ματς είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο δημιούργησε φάσεις. Μάλιστα είχε κλείσει την Βιγιαρεάλ στα καρέ της. Όμως όλη αυτή η πίεση δεν μετουσιώθηκε σε γκολ. Αυτόν ήρθε στο 52ο λεπτό. Ο Ρούλι έκανε ένα κακό γέμισμα. Οι γηπεδούχοι πήραν την μπάλα, η οποία έφτασε στα πόδια του Λεβαντόφσκι και εκείνος τελείωσε άψογα την φάση για το 1-0.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι ο αγώνας και η πρόκριση θα κριθούν στην παράταση ήρθε το μεγάλο «πατατράκ» για τους Γεμρανούς. Τσουκουέζε με ένα ωραίο τελείωμα στο 88΄έκανε το 1-1 παγώνοντας το Αλιάνζ Αρένα και στέλνοντας την ομάδα του στις καλύτερες 4 ομάδες του Champpions League. Στα ημιτελικά η Βιγιαρεάλ θα συναντήσει τον νικητή του ζευγαριού Λίβερπουλ-Μπενφίκα. Οι Άγγλοι έχουν το προβάδισμα, έχοντα φύγει με το «διπλό» (1-3) από την Πορτογαλία.