overfm.gr | Volley League | Κηφισιά-Παναθηναϊκός 0-3: Χωρίς φόβο απέναντι στον κακό του «δαίμονα»

Καθάρισε το «τριφύλλι» στην Κηφισιά.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-0 της Κηφισιάς στο Δημοτικό Στάδιο «Ι. Ζηρίνης», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Volley League. Οι «πράσινοι» δεν φάνηκαν να φοβούνται τους αντιπάλους στην ιστορικά δύσκολη για εκείνους έδρα.

Τόσο η εμπειρία των παικτών του Δημήτρη Ανδεόπουλου, όσο και τα σερβίς του Τσάτσιτς, όποτε χρειάστηκαν, έδωσαν στο «τριφύλλι» ένα καθαρό τρίποντο.

Όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες βάδιζαν στον ίδιο ρυθμό, όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τους αντιπάλους να πάρουν πολύ «αέρα», μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο με τα καλά σερβίς του Νικολάκη, αν και εν τέλει ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το σετ με το χαμένο σερβίς του πασαδόρου της Κηφισιάς. (25-23)

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά προσπάθησε να «πληγώσει» τους αντιπάλους και πάλι από τη γραμμή του σερβίς, αν και έπειτα τόσο αυτά όσο και τα μπλοκ των «πρασίνων» έκαναν ζημιά στους ίδιους. Το τελευταίο πόντο του σετ πήρε ο Ράπτης με εξαιρετική επίθεση. (27-25)

Στο τρίτο και τελευταίο σετ η ομάδα των βορείων προαστίων βρέθηκε μπροστά με 21-19, όμως οι δύο άσοι του Τσάτσιτς ανέτρεψαν την κατάσταση και τελικά ο Παναθηναϊκός με επίθεση του Χαράλαμπου Ανδρεόπουλου, έφυγε με το τρίποντο της νίκης. (26-24)

MVP του αγώνα ο Γιάκομπσεν, ενώ εξαιρετικά στη θέση του στάθηκε ο 20χρονος λίμπερο Συναδινός, ο οποίος κάλυψε την απουσία του Στεφάνου.

Ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας με 6 βαθμούς και κανένα σετ κατά, ενώ από πίσω ακολουθεί το υπόλοιπο του «big four», με Ολυμπιακό και Φοίνικα να έχουν από 5 βαθμούς και τον ΠΑΟΚ 3 (έχοντας ένα ματς λιγότερο). Οι υπόλοιπες ομάδες δεν έχουν καταφέρει να πάρουν κάποιο βαθμό.

Κηφισιά: Νικολάκης, Ζουπάνης, Κωτσάκης, Παπαδόπουλος, Μπάσης, Τσάμπερλεν, Κοντοστάθης

Παναθηναϊκός:  Γιάκομπσεν, Ράπτης, Ρανγκέλ, Πελεκούδας, Τσάτσιτς, Ανδρεόπουλος, Συναδινός

Τα σετ: 0-3 (25-23, 25-27, 24-26)