overfm.gr | La Liga | Καβάνι-Μίγια 2-2

Όρθια έμεινε η Έλτσε στο «Μεστάγια» καθώς απέσπασε ισοπαλία 2-2 από την Βαλένθια σε ένα παιχνίδι που έκαναν ντοπιέτα οι Καβάνι και Μίγια.

Σε προσωπική υπόθεση των Καβάνι και Μίγια που έκαστος πραγματοποίησαν ντοπιέτα εξελίχθηκε το ισόπαλο παιχνίδι στο «Μεστάγια» ανάμεσα στην Βαλένθια και την Έλτσε με 2-2. Με αυτή την ισοπαλία οι «νυχτερίδες» βρίσκονται στην έβδομη θέση με 14 βαθμούς και οι φιλοξενουμενοι στην τελευταία με τρεις ενώ έμειναν για δεύτερο σερί ματς αήττητοι.

Στο 8ο λεπτό ο Μπαντία είπε όχι σε σουτ του Αλμέιδα ενώ στο 9’ είπε όχι και σε σουτ του Τσέμερτ και στο  19’ ο Ρόκο έσωσε στη γραμμή μετά από προσπάθεια του Καβάνι . Στο 25′ η Έλτσε κέρδισε πέναλτι και ο Μίγια το μετέτρεψε σε γκολ για το 0-1. Στο 39′ ήταν η σειρά των «Βαλενθιάνων» να κερδίσουν πέναλτι σε ανατροπή του Γκαγιά από τον Χοσάν και ο Καβάνι το εκτέλεσε για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Αλμέιδα έκανε την σέντρα από τα αριστερά και ο Καβάνι με κεφαλιά έκανε το 2-1 για την Βαλένθια με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Στο 50′ ο Τσεμέρτ είχε την ευκαιρία να κάνει το 3-1 αλλά το πλασέ του δεν βρήκε στόχο ενώ στο 51’ και στο 55’ τα σουτ των Κλάιφερτ και Ντιέγκο  Γκονθάλεθ, πέρασαν μόλις έξω.

Δέκα λεπτά αργοτερα ο Κλερκ έκανε την σέντρα και ο Μιγια με κεφαλιά εξ επαφής ισοφάρισε σε 2-2 για την Έλτσε η οποία παραλίγο να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 82 αλλά ο Μαμαρντασβίλι έσωσε το σουτ του Μορέντε . Τέσσερα λεπτά αργοτερα η Βαλένθια έχασε ύστατη ευκαιρία να πάρει την νίκη αλλά ο Κλάιφερτ αστόχησε από κοντά.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ(Τζενάρο Γκατούζο): Μαμαρντασβίλι, Γκαγιά (87’ Χεσούς Βάσκεθ), Κορέια, Τσέμερτ, Γκάμπριελ, Αντρέ Αλμέιδα (80’ Λάτο), Μούσα (75’ Ιλάις Μορίμπα), Νίκο Γκονθάλεθ, Λίνο, Κλάιφερτ (87’ Φραν Πέρεθ), Καβάνι

ΕΛΤΣΕ(Χόρχε Αλμιρόν): Μπαντία, Χοσάν (46’ Μερκάου), Κλέρκ, Μπιγάς (29’ Ντιέγκο Γκονθάλεθ), Ρόκο (67’ Βερδού), Παλάσιος, Ομάρ Μασκαρέλ, Ραούλ Γκούτι, Μορέντε, Κογιάδο (46’ Πόνσε), Μίγια (79’ Κίνα)

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.