overfm.gr | Μουντιάλ 2022 | Καθάρισε το Μαρόκο και πήρε το χάλκινο μετάλλιο η Κροατία

Μια εξαιρετική Κροατία επικράτησε με 2-1 του Μαρόκου στον μικρό τελικό του Μουντιάλ και κατέκτησε την τρίτη θέση στον Κόσμο.

Η Κροατία ήταν αυτή που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο επικρατώντας με 2-1 του Μαρόκου στον μικρό τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου , η στον τελικό της παρηγοριάς. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο μέρος με την «χρβάτσκα» να είναι καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και να επικρατεί των Μαροκινών. Οι τελευταίοι είναι άξιοι συγχαρητηρίων που έφτασαν μέχρι εδώ κερδίζοντας τον σεβασμό όλων , ενώ η ομάδα του Μπίλιτς πήρε ρεβάνς από την λευκή ισοπαλία που έφερε στην πρεμιέρα των ομίλων. Το εξαιρετικό με τους Κροάτες είναι ότι η θα πάνε σε ημιτελικά Μουντιάλ, η θα αποκλείονται από την φάση των ομίλων. Kαι αυτό γιατί στις διοργανώσεις των 2002, 2006 και 2014 αποκλείστηκαν από την φάση των ομίλων , ενώ σε αυτό του 2010 δεν μετείχαν καν. Και σε αυτές του 1998 και το τωρινό στο Κατάρ κατέκτησαν το χάλκινο μετάλλιο νικώντας Γερμανία με 3-0 και Μαρόκο με 2-1 και το ασημένιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας πριν 4 χρόνια χάνοντας στον τελικό από τους Γάλλους.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε ο μικρός τελικός και στο 7′ η «χρβάτσκα» άνοιξε το σκορ όταν ο Μάγερ εκτέλεσε φάουλ με τον Πέρισιτς να παίρνει την πρώτη κεφαλιά και ο Γκβαρντιόλ την δέυτερη και από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Είχαν δεν είχαν περάσει δυο λεπτά από το γκολ των Κροατών και οι Μαροκινοί έφεραν τον τελικό στα ίσα. Ο Ζίγιεκ εκτέλεσε το φάουλ και ο Μάγιερ έδιωξε λανθασμένα και ο Ντάρι από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γίνει το 1-1. Στο 10′ οι «Βαλκάνιοι» παραλίγο να ανακτήσουν το προβάδισμα όταν ο Πέρισιτς έκανε φαλτσαριστό σουτ που πέρασε λίγο άουτ.  Οκτώ λεπτά αργότερα οι Κροάτες έχασαν διπλή ευκαιρία να ξαναπάρει το προβάδισμα όταν το σουτ του Όρσιτς κόντραρε και η κεφαλιά του Κράμαριτς στην συνέχεια αποκρούστηκε από τον Μπόνο. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και στο 37′ το Μαρόκο άγγιξε το προβάδισμα όταν ο Ζίγιεκ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά και ο Ελ Νεσίρι έκανε την κεφαλιά που έφυγε άουτ. Και στο 42′ η Κροατία ανέκτησε το προβάδισμα με τον Λιβάγια να πασάρει στον Όρσιτς που έκανε το φαλτσαριστό σουτ από τα αριστερά και η μπάλα με την βοήθεια του δοκαριού κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει το 2-1 και να πάει η ομάδα του Ντάλιτς με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Πολύ δυνατά μπηκαν και στις αρχές της επανάληψης οι Κροάτες όταν στο 47′ το δυνατό σουτ του Όρσιτς η μπάλα κόντραρε και πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.  Ο Ρεγκαγκί έριξε όλα του τα βαριά όπλα από τον πάγκο στην μάχη για να φτάσει η ομάδα του στην ισοφάριση. Στην συνέχεια ο ρυθμός του ματς έπεσε και κυριάρχησαν τα σκληρά μαρκαρίσματα και οι αψιμαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών των δυο ομάδων. Στο 71′ ο Βλάσιτς είχε μια καλή προσπάθεια με σουτ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια ενώ στο 87′ ο Όρσιτς πάσαρε στον Κόβασιτς που σούταρε με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Οι Μαροκινοί στα λεπτά των καθυστερήσεων βγήκαν μπροστά ώστε να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης με τους Κροάτες να βρίσκονται σε παθητικό ρόλο και στο 95′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν. Ο Ελ Νεσίρι βρέθηκε σε θέση βολής και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ από τα δοκάρια του Λιβάκοβιτς με την Κροατία να κατακτά την νίκη και το χάλκινο μετάλλιο.

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς – Στάνισιτς, Σούταλο, Γκβαρντιόλ – Όρσιτς(95′ Γιάκιτς), Μάγιερ(66′ Πάσαλιτς), Μόντριτς, Κόβατσιτς, Πέρισιτς – Λιβάγια(66′ Πετκοβιτς), Κράμαριτς(61′ Βλάσιτς).

Μαρόκο (Ουαλίντ Ρεγκραγκί): Μπόνο – Χακίμι, Νταρί(64′ Μπενούν), Ελ Γιαμίκ(67′ Αμαλάχ), Αλάχ – Άμπραμπατ – Ζιγιέκ, Σαμπίρι(46′ Σαϊρ), Ελ Κανούς(56′ Ουναχί), Μπουφάλ(64′ Ζαρουρί) – Εν Νεσίρι.