overfm.gr | Super League 1 | Καθαρισε στο τέλος και πάλι ο Παναθηναϊκός κλείνοντας ιδανικά την διακοπή

Χάρη σε δυο γκολ του Ιωαννίδη και Μάγκνουσον στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 2-0 τον Ατρόμητο στην Λεωφόρο και έκανε το 12 στα 13 στον πρώτο γύρο.

Για πολλοστή φορά φέτος στο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κερδίσει στο τέλος παιχνίδι. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 2-0 του Ατρομήτου στην Λεωφόρο και έκαναν το 12 στα 13 στον πρώτο γύρο. Μάλιστα έχουν την ευκαιρία να αυξήσουν και άλλο την διαφορά από την δεύτερη ΑΕΚ αν η ίδια δεν κερδίσει τον Ολυμπιακό στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» . Καθοριστικό ήταν το 35π λεπτό όταν ο Έρλινγκμαρκ αποβλήθηκε με δυο κίτρινες κάρτες και άνοιξε τον δρόμο για την νίκη στην ομάδα του Ιβαν Γιοβάνοβιτς.

Όπως ήταν αναμενόμενο η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς μπήκε φουριόζα στο ματς έχοντας την πρωτοβουλία και κλείνοντας στο μισό γήπεδο τον αντίπαλο της. Οι «πράσινοι» προσπαθούσαν κυρίως από τα δεξιά να πλαγιοκοπήσουν την άμυνα των φιλοξενουμένων έχοντας την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να έχει κάνει την μεγάλη φάση στο παιχνίδι. Και ενώ οι «πράσινοι» δυσκολεύτηκαν να κάνουν φάση στα καρέ του Γιαννιώτη, στο 35′ απέκτησαν αριθμητική υπεροχή λόγω αποβολής του Έρλινγκμαρκ ο οποίος πάτησε τον Πέρεθ στον αστράγαλο. Είχαν δεν έιχαν πέρασει τρία λεπτά από την αποβολή του Ισλανδού και ο Κουρμπέλης έχασε γκολ από αυτά που δεν χάνονται. Με τον Μπερνάρ να εκτελεί φάουλ και ο Σπόραρ να κάνει την κεφαλιά για τον αρχηγό του Παναθηναϊκού ο οποίος προ κενής εστίας απ΄τα δυο μέτρα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και άουτ. Στην συνέχεια ο Σένκεφελντ έχασε δυο καλές ευκαιρίες με κεφαλιές η μια στο 43 που αποκρούστηκε από τον Γιαννιώτη και η άλλη που έφυγε λίγο αουτ.

Έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα το «τριφύλλι» στις αρχές της επανάληψης πίεσε και έχασε πού καλή ευκαιρία με τον Κουρμπέλη να σουτάρει δυνατά εκτός περιοχής με τον Γιαννιώτη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Oι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν την κατοχή και το παιχνίδι να παίζεται στο μισό γήπεδο με την ομάδα του Γιοβάνοβιτς όμως να δυσκολεύεται να δημιουργήσει φάσεις στην εστια του Γιαννιώτη. Όσο πέρναγε ο χρόνος το άγχος μεγάλωνε στους «πράσινους» και στο 77’πλησίασαν το γκολ με τον Μπερνάρ να σουτάρει δίπλα από τα δοκάρια. Δυο λεπτά αργότερα ο Ατρόμητος λίγο έλειψε να παγώσει την Λεωφόρο όταν σε αντεπίθεση ο Ντε Μποκ βρέθηκε σε θέση βολής έπειτα από λάθος του Σενκεφελντ αλλά το σουτ του έφυγε μόλις άουτ. Και σαν να μην έφτανε αυτό ένα λεπτό αργότερα σε συνεργασία Σπόραρ με Ιωαννίδη ο τελευταίος σούταρε με τον Γιαννιώτη να κάνει το μοιράιο λάθος φεύγοντας η μπάλα από τα χέρια του και να γίνεται το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Oι γηπεδούχοι απαλλάχτηκαν από το άγχος πετυχαίνοντας το γκολ με αποτέλεσμα να διαχειριστούν ιδανικά το αποτέλεμα και στις καθυστερήσεις ήρθε το ιδανικό φινάλε για αυτούς όταν στο 94′ ο Μάγκνουσον με φανταστική εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη κάνοντας το τελικό 2-0.

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Κώτσιρας(82′ Βαγιαννίδης), Χουάνκαρ(82′ Γκάνεα), Τσέρι, Πέρεθ, Κουρμπέλης(63′ Ιωαννίδης), Μπερνάρντ, Βέρμπιτς, Σπόραρ(87′ Τσοκάι).

Ατρόμητος (Κόλμαν): Γιαννιώτης, Χατζιησαΐας, Μαυρομμάτης(87′ Τζαβίδας), Κεχρίντα, Ντε Μποκ, Έρλινγκμαρκ, Γκονζάλες, Ροτάριου(45′ Οικονομίδης), Ρομπαΐγ(64′ Κλωναρίδης), Μουνίθ(64′ Τζοβάρας), Κιάρτασον.