overfm.gr | Super League 1 | Καθάρισε στην επανάληψη ο Ολυμπιακός

Δυσκολεύτηκε αλλά στην επανάληψη βρήκε την λύση ο Ολυμπιακός και κέρδισε με 2-0 τον Παναιτωλικό μέσα στο Αγρίνιο.

Υπερπολύτιμη νίκη επί του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο με 2-0 σημείωσε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» με αυτή την νίκη βρίσκονται στην τέταρτη θέση, μια νίκη που ήταν επιτακτική ανάγκη μετά την ήττα στο ντέρμπι της περασμένης Δευτέρας από τον ΠΑΟΚ ώστε να μην χάσουν και άλλο έδαφος. Στα αξιοσημείωτα η επανεμφάνιση του Φορτούνη σε επίσημο παιχνίδι με την φανέλα των «ερυθρολεύκων» μετά από 5 μήνες ενώ ο μεγάλος πρωταγωνιστής των «Πειαραιωτών» ήταν ο Χάμες που ουσιαστικά δημιούργησε και τα δυο γκολ της ομάδας του.  Χωρίς να ικανοποιήσει ιδιαίτερα με την εμφάνιση του, καθάρισε στο δεύτερο ημίχρονο με τα γκολ των Μπιέλ και Βαλμπουενά.

Όπως αναμενόταν οι πρωταθλητές Ελλάδας μπήκαν πολύ δυνατά μέσα στο ματς ώστε να πετύχουν το γρήγορο γκολ και τους γηπεδούχους να δίνουν γήπεδο στους αντιπάλους τους και να προσπαθούν μέσω κόντρας να κάνουν την ζημιά. Μια υποψία ευκαιρίας σημειώθηκε στο 24′ όταν η κεφαλιά του Παπασταθόπουλου κατέληξε στην αγκαλιά του Στεργιάκη. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν την εστία του Στεργιάκη ψάχνοντας να σπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των «Αγρινιωτών» και προς το τελος του ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 43′ λίγο έλειψε να πάνε με προβάδισμα στα αποδυτήρια όμως ο Μπιέλ που βρέθηκε σε θέση βολής το σουτ που έκανε θύμιζε περισσότερο απόκρουση παρά προσπάθεια για γκολ.

Ο Ισπανός πήρε το αίμα του πίσω στις αρχές της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 50′ όταν του στρώθηκε η μπάλα από τακουνάκι του Χάμες και με σουτ φαλτσαριστό από τα δεξιά νίκησε τον Στεργιάκη για το 0-1. Χωρίς να ικανοποιεί ιδιαίτερα η ομάδα του Μίτσελ. Στο 55′ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Μασούρα για οφσάιντ. Οι φιλοξενούμενοι ελέγχουν απόλυτα το ματς ιδιαίτερα μετά το γκολ και μάλιστα πέτυχαν και δεύτερο στο 82′. Ο Χάμες έστρωσε για τον Βαλμπουενά αυτός μπήκε στην περιοχή, οι αμυντικοί δεν μπόρεσαν να τον μαρκάρουν και με σουτ έκανε το 0-2 κλειδώοντας το τρίποντο για τον Ολυμπιακό. Στα υπόλοιπα λεπτα δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο στο παιχνίδι παρα μόνο την είσοδο του Φορτουνη στον αγωνιστικό χώρο στο 89′ μετά από 5 μήνες.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Στεργιάκης – Αποστολάκης(67′ Λιάβας), Λάρσον, Κορνέλιους, Χουχούμης – Μλάντεν(83′ Φλόρες), Μάρτενσον – Ντίας(67′ Ντουάρτε), Σενγκέλια(83′ Χατζηθεοδωρίδης), Κολοβός – Μόρσεϊ(76′ Ζοάο Πέδρο).

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Άβιλα, Παπασταθόπουλος(71′ Σαμασέκου), Ντόι, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μπιέλ(89′ Γκάρι), Μασούρας(72′ Βαλμπουενά), Χάμες(89′ Φορτούνης), Μπακαμπού(54′ Ελ Αραμπί).

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.