overfm.gr | Ligue 1 | Καθάρισε στην επανάληψη η Λιλ

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λιλ κατάφερε να επικρατήσει της Κλερμόν με 2-0 μέσα στο «Γκαμπριέλ Μοντιπιέντ» και έκλεισε ιδανικά το 2022.

Μεγάλη αλλά και σημαντική νίκη πέτυχε η Λιλ επί της Κλερμόν με 2-0 μέσα στο «Γκαμπριέλ Μοντιπιέντ» με αποτέλεσμα να κλείσει ιδανικά το 2022. Με αυτήν την νίκη οι «λιλουά» πέρασαν στην έκτη θέση με 29 βαθμούς ενώ οι ηττημένοι παρέμειναν 10οι με 19.

Μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος οι πρωταθλητές Γαλλίας του 2021 άνοιξαν το σκορ στο 68′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άνχελ Γκόμες. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 91′ λόγω αποβολής του Κοφρί και τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι σφράγισαν την νίκη με το τέρμα του Μπαγιό.