overfm.gr | Premier League | «Καθάρισε» ο Φερνάντες για την Γιουνάιτεντ

Για άλλη μία φορά την λύση στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έδωσε ο Μπρούνο Φέρναντες, ο οποίος με μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε με 1-0 τη νίκη απέναντι στην Γουέστ Μπρομ για την Πρέμιερ Λιγκ.

Για άλλη μία φορά την λύση στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έδωσε ο Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος με μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε με 1-0 τη νίκη απέναντι στην Γουέστ Μπρομ για την Πρέμιερ Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι δύο φορές με τον Άντονι Μαρσιάλ, με τον Σαμ Τζονστόουν να σταματά στο 2’ και στο 16’ τις τελικές του Γάλλου. Η Γουέστ Μπρομ προσπάθησε να απαντήσει με τον Κάρλαν Άερνε-Γκραντ στο 21’, με τον Νταβίντ Ντε Χέα να κρατάει το μηδέν.

Οι παίκτες της Γιουνάιτεντ διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι στον Μαρσιάλ στο 27’, με το παιχνίδι να συνεχίζεται κανονικά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου, με την κεφαλιά του Κάιλ Μπάρτλεϊ στο 42’ να περνάει δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι.

Επεισοδιακή ήταν η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ντέιβιντ Κουτ να καταλογίζει πέναλτι υπέρ της Μπρομ στο 47’, ωστόσο μετά από έλεγχο στο VAR άλλαξε την απόφαση του. Στο 53’ ήταν σειρά της Γιουνάιτεντ να κερδίσει πέναλτι, με τον Τζονστόουν να αποκρούει το σουτ του Μπρούνο Φερνάντες, ωστόσο ο διαιτητής έδωσε επανάληψη και ο Πορτογάλος δεν αστόχησε την δεύτερη φορά, κάνοντας στο 56’ το 1-0.

Η Γουέστ Μπρομ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Κάλουμ Ρόμπινσον στο 65’, ωστόσο πέτυχε το οριζόντιο δοκάρι.Η Γιουνάιτεντ είχε άλλη μία ευκαιρία να πετύχει γκολ, αυτή την φορά με τον Χάρι Μαγκουάιρ στο 71’, ωστόσο τον σταμάτησε και πάλι ο Τζονστόουν .

Με αυτή τη νίκη η Γιουνάιτεντ ανεβαίνει με 13 βαθμούς στην 9η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Γουέστ Μπρομ παραμένει 18η με μόλις τρεις βαθμούς.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Τέγιες, Μάτιτς, Φρεντ (ΜακΤόμινεϊ 84’), Μάτα (Καβάνι 63’), Φερνάντες, Ράσφορντ (Φαν Ντε Μπεκ 79’), Μαρσιάλ

Γουέστ Μπρομ (Μπίλιτς): Τζονστόουν, Φέρλονγκ, Ατζάγι, Μπάρτλεϊ, Ιβάνοβιτς (Κροβίνοβιτς 79’), Τάουνσεντ, Περέιρα, Σόιερς, Γκάλαχερ, Ντιανγκανά (Ρόμπσον-Κανού 62’), Άερνε-Γκραντ (Ρόμπινσον 62’)