overfm.gr | La Liga | Καθάρισε με Ορόθ η Οσασούνα

Χάρη σε γκολ του Ορόθ η Οσασούνα επικράτησε με 1-0 της Μαγιόρκα στο «Ελ Σαδάρ» και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο 2023.

Ένα γκολ του Ορόθ ήταν αρκετό για την Οσασούνα να επιβληθεί με 1-0 της Μαγιόρκα στο «Ελ Σαδάρ». Με αυτήν την νίκη οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην όγδοη θέση με 27 βαθμούς ενώ οι φιλοξενούμενοι στην δέκατη με 22.

Στο 8ο λεπτό το σουτ του Άβιλα μέσα από την περιοχή έφυγε λίγο έξω ενώ στο  30ο λεπτό το σουτ του Χάουμε Κόστα από αριστερά έφυγε λίγο έξω και στο 44’ ο Ραΐκοβιτς είπε όχι σε σουτ του Άβιλα. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Μπούντιμιρ έφυγε λίγο άουτ.

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47′ ο Γκόμεθ σέντραρε από αριστερά και ο Ορόθ κοντρόλαρε την μπάλα και σούταρε από πλάγια θέση για να κάνει το 1-0 για την ομάδα της Παμπλόνα. Οι νησιώτες πέρασαν στην επίθεση και ο Αϊτόρ απέκρουσε τα σουτ των Μπαμπά στο 48′ και Μουρίκι στο 50′ αντίστοιχα και στο 54’ το μονοκόμματο σουτ του Μπούντιμιρ έφυγε ελάχιστα έξω. Μάλιστα η Οσασουνα έχασε μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσει την νίκη αλλά το σουτ του Κίκε στο 81′ έφυγε ελάχιστα άουτ.

ΟΣΑΣΟΥΝΑ: Αϊτόρ Φερνάντεθ, Αριδάνε, Νταβίντ Γκαρσία, Μανού Σάντσεθ, Μορένο (89’ Ουνάι Γκαρσία), Μόι Γκόμεθ, Τορό, Ορόθ (89’ Μπράσανατς), Μπούντιμιρ (75’ Κίκε Γκαρσία), Άβιλα (67’ Μονκαγιόλα), Εζαλζουλί (67’ Ρουμπέν Γκαρσία)

ΜΑΓΙΟΡΚΑΡαΐκοβιτς, Κόστα, (72’ Πρατς) Μαφέο, Ραΐγιο, Βαλιέντ, Γκρενιέ, Κοπέτε (72’ Κουφρέ), Ντάνι Ροντρίγκεθ (63’ Αματ Εντιαγέ), Λι Κανγκ Ιν (84’ Άνχελ), Μπαμπά (84’ Αντόνιο Σάντσεθ), Μουρίκι