overfm.gr | La Liga | Kαθάρισε με Μέντεθ η Σοσιεδάδ

Ένα γκολ του Μέντεθ ήταν αρκετό για να δώσει την νίκη στην Σοσιεδάδ επί της Βιγιαρεάλ με 1-0 στο «Ανοέτα».

Την τρίτη της σερί νίκη πέτυχε η Σοσιεδάδ στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 1-0 της Βιγιαρεάλ στο «Ανοέτα» χάρη σε γκολ του Μέντεθ. Με αυτή την νίκη οι «Βάσκοι» ισοβαθμούν στην τέταρτη θέση με Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπέτις με 16 βαθμούς ενώ η ομάδα από την Βαλένθια παρέμεινε στην ένατη θέση με 13.

Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά με ελάχιστες φορές οι δυο ομάδες να πλησιάζουν τις περιοχές των αντίπαλων ομάδων. Η μοναδική καλή ευκαιρία έμελλε να ήταν γκολ όταν στο 33′ ο Μερίνο από δεξιά βρήκε τον Μέντεθ που με προβολή άνοιξε το σκορ για τους «Βάσκους» και έκανε το 1-0.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 54′ η Σοσιεδάδ πλησίασε το 2-0 αλλά ο Σέρλοθ σούταρε και ο Ρούλι έσωσε ενώ στο 88′ το «κίτρινο υποβρύχιο» λίγο έλειψε να φτάσει στην ισοφάριση αλλά ο Μπαένα αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ(Ιμανόλ Αλγκουαθίλ): Ρεμίρο, Ελουστόνδο (80’ Τουριέντες), Σόλα, Μουνιόθ, Πατσέκο, Νταβίντ Σίλβα (73’ Κάρλος Φερνάντεθ), Μπράις Μέντεθ (80’ Λε Νορμάν), Μερίνο, Θουμπιμένδι, Κούμπο (87’ Ναβάρο), Σέρλοθ (73’ Τσο)

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ(Ουνάι Έμερι): Ρούλι, Αλιμπιόλ, Φεμένια (80’ Μαντί), Τόρες, Καπού, Παρέχο, Κοκλέν (63’ Μπαένα), Λο Σέλσο (80’ Τσουκβουέζε), Πεδράθα, Πίνο (46’ Μοράλες), Ντανζουμά (46’ Τζάκσον)

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.