overfm.gr | Serie A | Καθάρισε με Ματζόκι η Σαλερνιτάνα

Χάρη σε γκολ του Ματζόκι η Σαλερνιτάνα πέτυχε σημαντική νίκη επί της Σπέτσια με 1-0 στο «Αρέκι» και ανάσανε βαθμολογικά.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Σαλερνιτάνα επί της Σπέτσια με 1-0 στο «Αρέκι» και ανάσανε βαθμολογικά. Με αυτή την νίκη ανέβηκε στην ένατη θέση με 13 βαθμούς ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην 16η με 9.

Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και έχασαν δυο πολύ καλές ευκαιρίες στο 23′ με τον Αγουδέλο που σούταρε πάνω στον Σέπε κι στην συνέχεια ο ίδιος σούταρε άστοχα και στο 40′ με τον Χολμ που σούταρε μόλις άουτ.

Στην επανάληψη καλύτερη ήταν η ομάδα του Σαλέρνο και στο 48′ ο Αμπαντού έδιωξε και η μπάλα έφτασε στον Ματζόκι που με ωραίο φαλτσαριστό σουτ από αριστερά έκανε το 1-0 και αποδεικνύοντας πόσο τον θέλουν οι μεγάλες ομάδες της Ιταλίας και ειδικά ο Σιμόνε Ιντσάγκι που εισηγήθηκε την απόκτηση του τον Γενάρη.

Στο 71′ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Γκομπέρ και στο 88’ ο Γκιομπέρ έσωσε με προβολή μετά από σουτ του Ενζολά. Ο Ντραγκόφσκι είπε διπλό όχι σε σουτ του Πιόντεκ στο 91′ και σε κεφαλιά του Ντανίλουιτς στο 93′.

ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ(Νταβίντε Νικόλα): Ζέπε, Γκιομπέρ (90+1’ Μπρον), Φάτσιο, Ντανίλιουτς, Κουλιμπαλί, Καντρέβα (84’ Μπόχινεν), Ραντοβάνοβιτς, Φιλένα (65’ Πιόντεκ), Ματσόκι, Ντιά (65’ Μπράνταριτς), Μπονατσόλι (84’ Μποτάιμ)

ΣΠΕΤΣΙΑ(Λούκα Γκότι): Ντραγκόβσκι, Νικολάου, Αμιάν (64’ Ρέκα), Αμπαντού (74’ Στρέλετς), Κίβιορ, Χολμ, Έκνταλ (74’ Μαλντίνι), Μπουραμπιά, Αγούδελο, Ενζολά, Γκιασί (64’ Βέρντε)