overfm.gr | Super League 1 | Καθάρισε με Ίνγκασον το ντέρμπι

Χάρη σε γκολ του Ίνγκασον στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με τον Άρη στην Τούμπα με 1-0.

Ένα γκολ του Ίνγκασον στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ήταν αρκετό για να επικρατήσει ο ΠΑΟΚ στο θεσσαλονικιώτικο ντέρμπι με τον Άρη με 1-0 στην Τούμπα. Με αυτή την νίκη οι γηπεδούχοι παρέμειναν στην τρίτη θέση με 32 βαθμούς ισόβαθμοι με τον Ολυμπιακό ενώ οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται στην έκτη με 25. Μάλιστα η ομάδα του Λουτσέσκου είχε δυο δοκάρια ενώ ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και κατέκτησαν δίκαια τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Δυνατά ξεκίνησε το ντέρμπι με πολλά φάουλ και αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα από τους παίκτες των δυο ομάδων. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πατάνε πιο δυνατά στο παιχνίδι έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 21′ κέρδισαν και πέναλτι σε χέρι του Ιτούρμπε από την κεφαλιά του Ολιβέιρα. Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Σβαμπ αλλά σημάδεψε το καθετο δοκάρι της εστίας του Κουέστα. Το χαμένο πέναλτι έριξε την ψυχολογία του «Δικεφάλου του Βορρά» και αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι «κιτρινόμαυροι» χάνοντας την δική τους μεγάλη ευκαιρία στο 29′ όταν από βολέ του Κουέστα η μπάλα έφτασε στον Μαντσίνι ο οποίος βρέθηκε σε θέση βολής αλλά πλάσαρε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν μια καλή ευκαιρία όταν από σέντρα του Ζίβκοβιτς ο Κουλιεράκης έπιασε την κεφαλιά που έφυγε λίγο άουτ. Η ομάδα του Λουτσέσκου συνέχισε να πιέζει και στο 34’είχε δεύτερο δοκάρι με συρτό κοντινό σουτ του Νάρει δεχόμενος την πάσα από τον Κωνσταντέλια. Στο 39′ ο Νάρει¨είχε δυνατό σουτ με τον Κουέστα να διώχνει. Και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Κουλιεράκης έπιασε την κεφαλιά και ο Ίνγκασον με ανάποδο ψαλίδι έκανε το 1-0 για τον ΠΑΟΚ στέλνοτας τον με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Όπως και στο πρώτο, έτσι και το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο με πολλές διακοπές, πολλά σκληρά μαρκαρίσματα και παιχνίδι κέντρου. Στην συνέχεια ο ρυθμός άρχισε κάπως να ανεβαίνει και στο 62′ οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μαντσίνι εκτέλεσε φάουλ με τον Ιτούρμπε να πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να καταλήγει λίγο άουτ.  Οι γηπεδούχοι έχασαν και αυτοί την δικιά τους ευκαιρία στο 70′ με τον Ντόουγκλας να πιάνει το δυνατό σουτ με τον Κουέστα να πετάγεται και να διώχνει εντυπωσιακά. Με το σκορ να παραμένει στο ρευστό 1-0 οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν να πιέσουν για την ισοφάριση αλλά ο ΠΑΟΚ κράταγε πολύ καλά και οποτε μπορούσε έβγαινε συχνά πυκνά στην κόντρα.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι – Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ρ. Σοάρες – Ντόουγκλας, Σβαμπ – Νάρεϊ(77′ Μπίσεσβαρ), Κωνσταντέλιας(82′ Σοάρες), Α. Ζίβκοβιτς(86′ Μουργκ) – Ολιβέιρα(77′ Τόμας)

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα – Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν – Νταρίντα(79′ Καμάτσο), Ετέμπο, Ματέο Γκαρσία – Ιτούρμπε(63′ Μανού Γκαρθία), Μαντσίνι, Γκρέι