overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | Καθάρισε Κηφισιά και πρόκριση από το ημίχρονο η ΑΕΚ

Ένα ιδανικό πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για την ΑΕΚ ώστε να επικρατήσει της Κηφισιάς με 2-0 στην Ριζούπολη για την φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ήταν το φαβορί και το επιβεβαίωσε. Η ΑΕΚ έχοντας ως ιδανικό το πρώτο μέρος κατάφερε να επικρατήσει της Κηφισιάς με 2-0 στην Ριζούπολη και να εξασφαλίσει ουσιαστικά την πρόκριση από τον πρώτο αγώνα. Ο Φαν Φέερτ έκανε σεφτέ στα γκολ για τους «κιτρινόμαυρους» οι οποίοι ήταν σαφώς καλύτεροι από την αντίπαλο της. Η τελευταια θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ αλλά έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία.

H «’Ενωση» μπήκε αποφασισμενη στο ματς να πετύχει το γρήγορο γκολ στο παιχνίδι και στο 10′ έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία όταν η κεφαλιά του Μουκουντί πέρασε μόλις άουτ. Ο ίδιος παίκτης υπέπεσε σε λάθος στο 18′ και ο Κουιρουκίδης βρέθηκε απέναντι από τον Στάνκοβιτς αλλά ο τελευταίος τον νίκησε και ο Ταλάλ στην συνέχεια σούταρε πάνω στα σώματα. Η ομάδα των βορείων προαστίων μετά από αυτήν την μεγάλη διπλή ευκαιρία ισορρόπησε το ματς και έκλεισε για λίγο τους «κιτρινόμαυρους» στα καρέ. Ενώ το γκολ του Αραούχο στο 29′ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, στο 33′ ο Γκαρσία με μια σέντρα-σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1 στην δεύτερη ουσιαστικά ευκαιρία της ομάδας του Αλμέιδα στο ματς. Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Φαν Φέερτ βρήκε τον Γκαρσία αλλά εκείνος σούταρε άουτ μέσα από την περιοχή. Και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι ανατροπή του Αραούχο από τον Σπίνο και ο Φαν Φέερτ το μετέτρεψε σε γκολ στέλνοντας την ομάδα του με το 2-0 στα αποδυτήρια.

Στις αρχές της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 50′ η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει τρία τα τέρματα της όταν ο Γκαρσία γύρισε στον Αραούχο και εκείνος σούταρε ψηλά άουτ.  Οι «Κηφισιώτες» σιγά σιγά ανέβαιναν και έχασαν μια καλή ευκαιρία στο 60′ όταν ο Τετέι βρήκε τον Νόα ο οποίος σούταρε λίγο αουτ μέσα από την περιοχή. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τις δυο ομάδες να επιδίδονται σε πολλές λάθος πάσες. Η «Ένωση» που ήλεγχε το ματς αποκτώντας εδώ και λίγα λεπτά την μπαλα στην κατοχή της στο 73′ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μάνταλος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πολύ κοντά, μετά από εξαιρετικό συνδυασμό των συμπαικτών του. Και στο 79′ η Κηφισιά έμεινε με δέκα παίκτες με τον Μπαρμπόσα να σταματάει τον Γκαρσία και να ατντικρίζει την κίτρινη κάρτα η οποία ήταν και η δεύτερη. Ο τελευταίος εκτέλεσε το φάουλ με τον Αναγνωστόπουλο να το βγάζει εντυπωσιακά. Στην συνεχεια το ματς δεν είχε κάτι το αξιόλογο και η ΑΕΚ πέτυχε αυτήν την εύκολη νίκη.

Κηφισιά (Γ. Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Βαφέας, Μπαρμπόσα, Μαζουλουξής, Παναγιώτου(93′ Σμπώκος), Παπασάββας, Πέιος(81′ Ιατρούδης), Ποζατζίδης(58′ Νάα), Ταλάλ(81′ Γκίνη), Τετέι, Κουιρουκίδης(58′ Καλλέργης)

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ(66′ Ρότα), Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Φράνσον(66′ Σιμάνσκι), Γκαρσία(88′ Σκόνδρας), Αραούχο(88′ Χριστόπουλος), Μάνταλος(81′ Πινέδα), Φαν Βέερτ