overfm.gr | Super League 1 | Καθάρισε από το πρώτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ

Δυο γκολ σε ένα δίλεπτο στο πρώτο δεκάλεπτο του αγωνα ήταν αρκετά για να κερδίσει ο ΠΑΟΚ με 2-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα.

Χωρίς να δυσκολεύτεί καθόλου ο ΠΑΟΚ επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 στην Τούμπα και παρέμεινε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας με τους «Γιαννιώτες» να βρίσκονται στην ένατη μαζί με Λαμία και Αστέρα Τρίπολης. Οι «Θεσσαλονικείς» χρειάστηκαν ένα δίλεπτο και μάλιστα στο πρώτο δεκάλεπτο για να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη και στην συνέχεια το ματς το πήγαν στο ρελαντί κάνοντας συντήρηση δυνάμεων.

Αποφασισμένος να πετύχει το γρήγορο γκολ μπήκε η ομάδα του Λουτσέσκου και μόλις στο δεύτερο λεπτό το πλησίασε όταν ο Ζίβκοφιτς βρέθηκε σε θέση βολής αλλά ο Αθανασίου απέκρουσε με το σώμα το σουτ του. Τέλικα ήρθε το γρήγορο γκολ όταν στο 8′ ο Σοάρες εκτέλεσε φάουλ και ο Ίνγκασον έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 παρά την προσπάθεια του Αθανασίου να διώξει. Πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί των φίλων του «Δικεφάλου του Βορρά» για το πρώτο γκολ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε κράτημα του Σόρια στον Ολιβέιρα και ο Σβαμπ το μετέτρεψε σε γκολ για να κάνει το 2-0 στο 10′. Ένα ιδανικότατο ξεκίνημα για την γηπεδούχο ομάδα που έδιωξε το όποιο άγχος είχε. Μάλιστα έφτασε πολύ κοντά και σε τρίτο τέρμα στο 23′ όταν ο Ελ Καντουρί έστρωσε στον Κωνσταντέλια που σούταρε από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να φεύγει εκατοστά άουτ. Μετά από ένα διάστημα που έπεσε ο ρυθμός του ματς, ο επιθετικός μονόλογος του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε. Έτσι στο 40′ ο Ολιβέιρα σούταρε δυνατά και ο Αθανασίου έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σοάρες σέντραρε και ο Ίνγκασον με κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Μάλιστα στο 44′ από το πουθενά ο ΠΑΣ πήγε να ξαναμπεί στο ματς όταν από λάθος του Κοτάρσκι η μπάλα βρήκε στον Παντελάκη που την έστειλε άουτ.

Στην επανάληψη οι «Γιαννιώτες» έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία στο 50′ όταν η μπάλα κόντραρε σε γύρισμα του Ροσέρο και παραλίγο να αιφνιδιάζει τον Κοτάρσκι, που έδιωξε σε κόρνερ. Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ πήρε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων με αποτέλεσμα να αποκτήσει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνδιού. Κάνοτας συντήριση δυνάμεων το πήγε στο ρελαντί το υπόλοπο του παιχνιδιού ενώ ούτε απειλήθηκε στην συνέχεια με αποτελεσμα να πάρει αυτή την έυκολη νίκη.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης(64′ Νάσμπεργκ), Ρ. Σοάρες, Ντάντας, Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί(70′ Φ. Σοάρες), Κωνσταντέλιας(79′ Μπίσεσβαρ), Ολιβέιρα(79′ Τόμας).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θ. Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Μπιλμπάο, Λώλης(81′ Παμλίδης), Ροσέρο(91′ Τσάβος), Φοφανά(46′ Μορέιρα), Λιάσος(91′ Τσίρης), Μπαλάν(64′ Σταματελόπουλος).