overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | Καθάρισε από νωρίς την πρόκριση ο Ολυμπιακός

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας σφράγισε ο Ολυμπιακός μετά την ισοπαλία με τον Ατρόμητο με 2-2 στο Περιστέρι.

Το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας σφράγισε ο Ολυμπιακός μετά το ισόπαλο 2-2 στο Περιστέρι κόντρα στον Ατρόμητο. Οι πρωταθλητές Ελλάδας αγωνίστηκαν με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα και στους 8 του θεσμού θα αντιμετωπίσουν τον Άρη με τον οποίο θα παίξουν για το πρωτάθλημα την προσεχή Κυριακή στις 19.30 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Σε ένα παιχνίδι που ήταν ανοιχτό και οι «κυανόλευκοι»ονειρεύτηκαν ότι θα κάνουν την μεγάλη ανατροπή καθώς προηγήθηκαν νωρίς νωρίς με τον Τζοβάρα , όμως ο Σισέ έβαλε τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων.

Mπορεί οι πρωταθλητές Ελλάδας να έχουν πάρει από τα πρώτα λεπτά την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 7′. Ο Τζοβάρας βρέθηκε ανάμεσα σε Ρέτσο και Σισέ και με κοντινό πλασέ νίκησε τον Τζολάκη για το 1-0 με τους «Περιστεριώτες» να πετυχαίνουν το ένα από τα τρία γκολ που θέλουν για να προκριθούν. Οι «ερυθρόλευκοι» προσπαθούσαν να συνέλθουν και στο 13′ ο Μπουχαλάκης έκανε βαθιά μπαλιά για τον Μασούρα που σούταρε από δεξιά και ο Γιαννιώτης έδιωξε εντυπωσιακά. Ο τελευταίος είχε ακόμη μια εντυπωσιακή απόκρουση δυο λεπτά αργότερα σε δυνατό σουτ του Κασάμι με την μπάλα να κοντράρει. Η ομάδα των δυτικών προαστίων λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ όταν ο Οικονομίδης σούταρε από μακριά με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Τζολάκη.

Στο 35′ ακυρώθηκε γκολ του Κασάμι για οφσάιντ και δυο λεπτά αργότερα ο Ελ Αραμπί πάσαρε για τον Μασούρα που πλάσαρε εντελώς άστοχα. Η πίεση και η υπεροχή του Ολυμπιακού απέφερε καρπόύς και στο 38′ έπειτα από εξαιρετική συνεργασία ο Γκάρι έκανε την σέντρα σουτ με τον Γιαννιώτη να αποκρούει και ο Σισέ που καιροφυλακτούσε με προβολή ισοφάρισε σε 1-1, διώχνοντας το άγχος από την ομάδα του Μίτσελ. Όμως οι «Πειραιώτες» αύξησαν την πίεση τους και έχασαν μεγάλη ευκαιρία μεε τον Κασάμι στο 43′ με δυνατό σουτ που πέρασε λίγο άουτ και στο 45′ ο Μασούρας σούταρε δυνατά με τον Γιαννιώτη να αποκρούει. Το καλύτερο για το πρώτο μέρος το άφησε για το τέλος η πειραϊκή ομάδα όταν ο Μπουχαλάκης σέντραρε με την μπάλα να φτάνει στον Μαρσέλο που από κοντά έκανε το 1-2 του ημιχρόνου με τον Βραζιλιάνο να πετυχαίνει το τρίτο του τέρμα με την κόκκινη φανέλα και αυτό εναντίων του Ατρομήτου.

Μπορεί το δεύτερο μέρος νε ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά ο Ατρόμητος είναι αυτός που ισοφάρισε στο 51′. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Κωτσόπουλο που με ωραίο σουτ από το ύψος του πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2. Οι φιλοξενούμενοι μετά την ισοφάριση ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 61′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Μασούρα να πλασάρει από κοντά και τον Γιαννιώτη να αποκρούει. Στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε αισθητά με τις δυο ομάδες να μην πολυασχολούνται με το παιχνιδι το οποίο απέκτησε διαδικαστικού χαρακτήρα και το τελικό 2-2 ήταν αυτό που έδωσε την πρόκριση στον Ολυμπιακό.

Ατρόμητος (4-4-1-1/ Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης – Πομόνης(72′ Κεσχρίντα), Στρούγγης, Χατζηησαΐας, Αθανασίου(72′ Ντε Μποκ) – Οικονομίδης, Φριντζόνσον(72′ Έρλινγκμαρκ), Κλωναρίδης, Τζοβάρας – Κωτσόπουλος – Τζαβίδας(77′ Κιάρτασον).

Ολυμπιακός (4-3-3/ Μίτσελ): Τζολάκης – Ανδρούτσος(67′ Βρουσάϊ), Ρέτσος, Σισέ, Μαρσέλο – Σαμασέκου, Μπουχαλάκης, Κασάμι – Ροντρίγκες, Μασούρας(72′ Ουι-Τζο), Ελ Αραμπί(78′ Βαλμπουενά).