overfm.gr | Champions League | «Καθάρισε» από νωρίς με Εμπαπέ η Παρί

Με δύο γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ από νωρίς η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε με 2-1 επί της Γιουβέντους που μείωσε στο δεύτερο ημίχρονο.

Παρι Σεν Ζερμέν και Γιουβέντους κοντραρίστηκαν για το αδιαμφισβήτητα μεγαλύτερο παιχνίδι της βραδιάς. Ένα παραπάνω κίνητρο για τους Παριζιάνους το γεγονός πως όταν αναμετρήθηκαν σε επίσημους αγώνες δεν κατάφεραν να νικήσουν τους «μπιανκονέρι». Τελικά κατάφεραν να τους νικήσουν έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή από νωρίς τον Κιλιάν Εμπαπέ.

Η Παρί ξεκίνησε με γκολ «από τα αποδυτήρια» σκοράροντας στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Εμπαπέ. Με την «Μεγάλη κυρία» να έχει μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 19 με τον Αρκάντιους Μίλικ. Τελικά δέχτηκε και δεύτερο τέρμα στο 22′ πάλι από τον Γάλλο σταρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι πέρασε τον Γουέστον ΜακΚένι στον αγωνιστικό χώρο αντί του Φάμπιο Μιρέτι. Μετά από μερικά λεπτά λειτουργώντας ως «χρυσή αλλαγή», ο Αμερικανός μείωσε σε 2-1 στο 53′ και έβαλε ξανά τους φιλοξενούμενους το παιχνίδι. Η Γιουβέντους ανέβασε αισθητά την απόδοσή της όμως παρόλα αυτά δεν κατάφερε να πετύχει κάτι παραπάνω και έτσι ηττήθηκε από την Παρί.

Παρί Σεν Ζερμέν(Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Ράμος, Μαρκίνιος, Κιμπεπέ, Χακίμι(Μουκιελέ 78′), Νούνο Μέντες, Βεράτι(Ρενάτο Σάντσες 87′), Βιτίνια(Ντανίλο Περέιρα 78′), Μέσι(Σολέρ 84′), Νεϊμάρ, Εμπαπέ

Γιουβέντους(Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Περίν, Μπονούτσι, Μπρέμερ, Ντανίλο, Κουαντράδο(Ντε Σίλιο 74′), Κόστιτς, Μιρέτι(ΜακΚένι 46′), Παρέδες, Ραμπιο(Κιν 87′), Βλάχοβιτς, Μίλικ(Λοκατέλι 68′)