overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | Καθ-Άρης-ε και στο «Κλεάνθης Βικελίδης» την πρόκριση

Χάρη σε γκολ του Μαντσίνι ο Άρης επικράτησε με 1-0 του Λεβαδειακού στο «Κλεάνθης Βικελίδης» και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε ο Άρης που επικράτησε με 1-0 του Λεβαδειακού στο «Κλεάνθης Βικελίδης» ντουμπλάροντας τις νίκες επί των «Βοιωτών». Στην φάση των 8 θα αντιμετωπίσει κατά πάσα πιθανότητα τον Ολυμπιακό που θα παίξει με τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Σε ένα παιχνίδι που οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι από τους αντιπαλους τους και πανηγύρισαν δίκαια την πρόκριση την οποια πήραν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μαντσίνι.

Μπορεί τα πρώτα λεπτά να μην είχαν κάποια μεγάλη και αξιόλογη φάση αλλά αυτοί που μπήκαν πιο ζωηρά και δυνατά ήταν οι «Βοιωτοί» ψάχνοντας το γκολ που θα τους βάλει για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης. Η πρώτη καλή φάση του ματς ωστόσο σημειώθηκε στο 20′ από τους «κιτρινόμαυρους» όταν ο Μαντσίνι έφυγε στην πλάτη της άμυνας αλλά το πλασέ του έφυγε άουτ. Στα υπόλοιπα λεπτά οι φιλοξενούμενοι οπισθοχώρησαν αρκετά και το πλήρωσαν. Και αυτό γιατί στο 34′ υπέπεσαν σε πέναλτι σε χέρι του Τζημόπουλου σε προσπάθεια του Νταμπό. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μαντσίνι και άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους γραφοντας το 1-0. Έξι λεπτά αργότερα Νταμπό και Μανού Γκαρσία έπαιξαν ιδανικά το 1-2 με τον πρώτο να σουτάρει μόλις άουτ. Οι «Θεσσαλονικείς» είχαν πάρει τον έλεγχο του αγώνα και απειλούσαν συνεχώς την εστία του Στογιάνοβιτς. Έτσι στο 42′ έχασαν μεγάλ ευκαιρία όταν ο Νταμπό πάσαρε στον Καμάτσο που νικήθηκε στο τετ α τετ από τον Στογιάνοβιτς.

Φουρίοζος μπήκε ο Άρης στην επανάληψη και στο 47′ ο Ματέο πάσαρε στον Μανού Γκαρθία και αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Ο ίδιος παίκτης τρία λεπτά αργότερα είχε δοκάρι σε πλασέ χάνοντας σπουδία ευκαιρία για τους «Θεσσαλονικείς» να ανοίξουν το σκορ. O Λεβαδειακός περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο περιμένωντας να βγει σε κάποια κόντρα ώστε να απειλήσει την εστία του Κουέστα. Ενώ τα λεπτά περνούσαν και ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε ο Άρης είχε και δεύτερο δοκάρι με πολύ δυνατό σουτ του Καμάτσο στο 74′. Ενώ λέγαμε πριν ότι οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο και περίμεναν να βγουν στην κόντρα να απειλήσουν , στο 77′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μπάχανακ πέρασε την μπαλα στον Τζημόπουλο που ενώ ήταν έτοιμος να εκτελέσει ο Φαμπιάνο έβαλε την κόντρα σωτήρια. Στην συνεχεια δεν είχαμε κάτι το αξιόλογο και η ομάδα του Πάρντιου πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά.

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα- Οντουμπάτζο(46′ Εμπακατά), Πίρσμαν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο- Ετέμπο(86′ Μαζικού), Νταμπό(46′ Ντουκουρέ)-Καμάτσο(78′ Αμπουμπακάρ Καμαρά), Ματέο Γκαρσία, Μανού Γκαρθία- Μαντσίνι(70′ Ιτούρμπε)

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς) : Στογιάνοβιτς-Κωνσταντινίδης(56′ Βρακάς), Μπάχανακ, Μεχία(78′ Νταμπό), Τζιμόπουλος, Παναγιώτου-Νίκας, Τσάπρας- Τορό, Μουτίνιο(46′ Δούμτσιος),-Τσιριγώτης(46′ Λούα Λούα)