overfm.gr | Basket League | Κάτας Παναθηναϊκός: «Επαναλήφθηκε η ίδια εικόνα, τελικός το Game 4»

Ο Όντεντ Κάτας επεσήμανε ότι είναι η τρίτη συνεχόμενη φορά που ο Παναθηναϊκός χάνει σημαντική διαφορά, και χαρακτήρισε το επόμενο παιχνίδι τελικό για την ομάδα του.

O Παναθηναϊκός αν και απώλεσε διαφορά 16 πόντων στην τρίτη αναμέτρηση με την ΑΕΚ κατάφερε να πάρει την νίκη και να κάνει το 2-1 στην σειρά. Ο Όντεντ Κάτας σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα επεσήμανε ότι είναι η τρίτη φορά που συμβαίνει το ίδιο πράγμα και έδωσε το σύνθημα για το επόμενο παιχνίδι χαρακτηρίζοντας το τελικό.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Όντεντ Κάτας στην κάμερα της ΕΡΤ:

«Στα 3 παιχνίδια προηγηθήκαμε και χτίσαμε διαφορά, αλλά στο δεύτερο η ΑΕΚ μάζεψε τη διαφορά. Επαναλαμβάνεται η ίδια εικόνα. Αντί να σκοτώσουμε το παιχνίδι δίνουμε τη δυνατότητα στον αντίπαλο να επανέλθει. Πρέπει να μάθουμε από αυτό.

Είχαμε βελτιωμένη εικόνα σε αυτό το παιχνίδι. Πρέπει να προσεγγίζουμε τα παιχνίδια σαν να είναι τελικός. Η ΑΕΚ έχει έμπειρους παίκτες που ξέρουν από τέτοια παιχνίδια. Θα είναι τελικός για εμάς».

Αργότερα στην συνέντευξη τύπου ο τεχνικός του Παναθηναϊκού δήλωσε:

«Όπως μπορείτε να δείτε, το τέλος του παιχνιδιού ήταν σκληρό. Όπως και στα δύο πρώτα ματς, ήμασταν μπροστά στο ημίχρονο, με 10, 12, 13 πόντους. Όμως, πρέπει να μάθουμε πώς να ελέγχουμε το παιχνίδι στο 3ο δεκάλεπτο.

Σε γενικές γραμμές, πιστευώ ότι κάναμε καλή δουλειά στην άμυνα τις περισσότερες φορές. Μου άρεσε η νοοτροπία των παικτών και η ενέργειά τους. Η ΑΕΚ έβαλε μερικά μεγάλα σουτ, έχει έμπειρους παίκτες και γνωρίζει πώς να παίζει σε τέτοιες καταστάσεις. Όμως, δείξαμε χαρακτήρα.

Τελειώσαμε τον αγώνα με 21 ασίστ και 6 λάθη, σε αντίθεση με τα πρώτα δύο ματς. Παράλληλα, πήραμε 15 επιθετικά ριμπάουντ. Ήμασταν συγκεντρωμένοι και επιθετικοί, μου άρεσε αυτό. Δεν θα είναι εύκολα τα πράγματα στον τέταρτο αγώνα, πρέπει να τελειώσουμε τη δουλειά».