overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | Καταιγίδα στην επανάληψη ο Ολυμπιακός με διαστημικό Μαρσέλο

Με τον Μαρσέλο να συνδυάζει ιδανικά το ντεμπούτο του ως βασικός σε επίσημο ματς πετυχαίνοντας ντοπιέτα ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Ατρόμητο με 4-1 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τους 16 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ένας καταιγιστικός Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο συνετριψε με 4-1 τον Ατρόμητο στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τον πρώτο αγώνα της φάσης των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας και είναι με το ένα πόδι στα προημιτελικά του θεσμού. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μαρσέλο που συνδυασε το ντεμπούτο του ως βασικός με την «ερυθρόλευκη» φανέλα σε επίσημο παιχνίδι να σκοράρει δυο φορές. Και μάλιστα με γκολάρες, το ένα τέρμα καλύτερο από το άλλο. Η ομάδα των δυτικών προαστίων έπαιξε ανοιχτά παρά το βαρύ σκορ και ισοφάρισε με τον Κιάρτασον. Καθοριστικός ήταν και ο Τζολάκης που στο πρώτο μέρος με το σκορ στο 1-1 έσωσε δυο τετ α τετ του Ρομπάιγ.

Φουριόζα μπήκε η ομάδα του Μίτσελ στο παιχνίδι και μόλις στο 2′ ο Φορτούνης έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν έκανε άνω κάτω την άμυνα των φιλοξενουμένων αλλά αστόχησε από κοντά. Η απάντηση των «Περιστεριωτών» ήταν άμεση και στο 4′ ο Ρομπάιγ από κοντά προ κενής εστίας κατάφερε να αστοχήσει. Και αφού δεν σκόραρε ο Ατρόμητος, αυτό το έκαναν οι «Πειραιώτες» στο 7′ όταν ο Μπιέλ πήρε τη μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή, κράτησε την κατοχή ανάμεσα σε πέντε αντιπάλους και με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννιώτη κάνοντας το 1-0. Είχαν δεν είχαν περάσει τέσσερα λεπτά από το γκολ του Ισπανού , ο Ατρόμητος ευτύχησε να ισοφαρίσει όταν ο Ρομπάιγ εκτέλεσε το φάουλ με τον Κιάρτασον να κάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για να γίνει το 1-1. Στην συνέχεια ειχαμε ολιγόλεπτη διακοπή λόγω πτώσης των φώτων και η διακοπή αυτή μάλλον οφέλησε τον Ατρόμητο που έβγαινε συχνά πυκνά μπροστά. Μάλιστα με την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου παραλίγο να πάρει και κεφάλι στο σκορ καθώς βγήκε στην κόντρα και ο Ρομπάιγ βρέθηκε απέναντι απο τον Τζολάκη όμως ο τελευταίος έσωσε γλυτώνοντας την ομάδα του από τα χειρότερα. Ο Μπακαμπού είχε δυο κεφαλιές άουτ στο 35′ και στο 42΄αντιστοιχα ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Τζολάκης νίκησε εκ νέου τον Ρομπάιγ σε τετ α τετ μην επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να πάνε με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Το ξεκίνημα της επανάληψης ήταν το κάτι άλλο για τον Ολυμπιακό. Και αυτό γιατί όχι μόνο επειδή ανέκτησε το προβάδισμα αλλά επειδή ο Μαρσέλο έβαλε τρομερό γκολ. Ο Βραζιλιάνος σούπερ σταρ πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή αριστερά και σούταρε με το κακό του πόδι το δεξί και έστειλε την μπάλα στο αριστερό «Γ» της εστίας του Γιαννιώτη κάνοντας το 2-1 στο 49′. Πραγματικά δεν υπάρχει η γκολάρα του 34χρονου αριστερού μπακ. Πέντε λεπτά αργότερα οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ακυρωθέν γκολ του Μακαμπού καθώς ο Γκάρι Ροντρίγκες στην σέντρα που του έκανε ήταν οφσάιντ. Καλή ευκαιρία είχαν οι φιλοξενούμενοι να ισοφαρίσουν στο 62′ σε κεφαλιά του Ροτάριου που έφυγε λίγο άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Φορτούνης εκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε στην πλάτη του Χατζηησαία και ο Ελ Αραμπί που βρέθηκε στην φάση από κοντά εκτέλεσε τον Γιαννιώτη για το 3-1. Στο 65′ ο Μαρσέλο βρέθηκε από αριστερά εκανε το κοντρόλ και με μονοκόμματο δυνατό σουτ έκανε το 4-1 πετυχαίνοντας ντοπιέτα και πέντε λεπτά αργότερα που αντικαταστάθηκε από τον Φορτούνη αποθεώθηκε από όλο το γήπεδο. Στο 71′ ο Μπιέλ βρέθηκε σε θέση βολής αλλά αστόχησε. Στην συνεχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και δεν κυνήγησε το γκολ η ομάδα του Μίτσελ και παραλίγο να το δεχτεί στο 82′ με τον Ντε Μποκ να στέλνει λίγο άουτ την μπάλα με κεφαλιά. Προς το τέλος του αγώνα και συγκεκριμένα στο 89′ ο Χάμες έπιασε δυνατή σουτάρα παίζοντας το 1-2 με τον Ελ Αραμπί με τον Γιαννιώτη να αποκρούει εντυπωσιακά και το παιχνίδι τελείωσε με τους «Πειραιώτες» να πετυχαίνουν ευρεία νίκη.

Ολυμπιακός(Μίτσελ): Τζολάκης, Βρουσάι, Ρέτσος, Ντόη, Μαρσέλο(69′ Ρέαμπτσιουκ), Εμβιλά, Κασάμι(60′ Σαμασέκου), Αγκιμπού(45′ Γκάρι Ροντρίγκες), Μπιελ, Φορτούνης(70′ Χάμες), Μακαμπού(60′ Ελ Αραμπί)

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζησαϊας, Μαυρομμάτης, Ντε Μποκ, Γκονθάλεθ(76′ Οικονομίδης), Κούεν, Φριτζόνσον, Ροτάριου(76′ Τζοβάρας), Κιάρτανσον(69′ Τζαβίδας), Ρομπάιγ(68′ Κλωναρίδης)