overfm.gr | La Liga | Καταιγίδα στην επανάληψη η Βαλένθια συνέτριψε την Μπέτις

Εντυπωσιακή ήταν η Βαλένθια στην επανάληψη η οποία συνέτριψε την Μπέτις με 3-0 στο «Μεστάγια» εκμεταλλευόμενη την αριθμητική υπεροχή.

Μετά από τέσσερα σερί ανεπιτυχή αποτελέσματα η Βαλένθια επέστρεψε στις νίκες συντρίβοντας την Μπέτις με 3-0 στο «Μεστάγια» εκμεταλλευόμενη την αριθμητική της υπεροχή. Με αυτή την νίκη ισοβαθμεί στην 10η θέση με την Μαγιόρκα ενώ οι ηττημένοι στην τέταρτη μαζί με Αθλέτικ Μπιλμπάο και Ατλέτικο Μαδρίτης.

Στο 9ο λεπτό ο Γκαγιά έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Σίλβα ρίπε όχι στο πλασέ του Ντούρο και στο 25ο λεπτό το σουτ του Ζοσέ πέρασε μόλις έξω. Οι «νυχτερίδες» είχαν δοκάρι στο 31′ με τον Μούσα ενώ στο 37’ ο Μαμαρντασβίλι είπε όχι σε σουτ του Κρουθ και στο 45+1’ ήταν η σειρά του Σίλβα να αποκρούσει το σουτ του Καστιγιέχο.

Στο 61′ οι «βερντιμπλάνκος» έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Έντγκαρ με δεύτερη κίτρινη και το πλήρωσαν δυο λεπτά αργότερα με απευθείας χτύπημα φάουλ του Αλμέιδα βρέθηκαν πίσω στο σκορ (1-0).

Έχοντας την αριθμητική υπεροχή οι «Βαλενθιάνοι» είχαν τον έλεγχο και στο 71′ ο Λίνο είχε σουτ λίγο άουτ και στο 81′ ο Γκιγιαμόν με πέναλτι έκανε το 2-0.  Στο 89ο λεπτό ο Λίνο άδειασε τους Ρουίθ, Πετσέγια και Ακουοκού αλά πάσαρε άστοχα και το τελικό 3-0 έγραψε στο 94′ ο Κλάιφερτ με πλασέ μετά από πάσα του Γκαγιά.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ(Τζενάρο Γκατούζο): Μαμαρντασβίλι, Τσέμερτ, Γκαγιά, Οζκατσάρ, Κορέια, Καστιγιέχο (68’ Κλάιφερτ), Αλμέιδα, Μούσα (85’ Φουλκιέ), Νίκο Γκονθάλεθ (78’ Γκιγιαμόν), Λίνο, Ντούρο (78’ Μάρκος Αντρέ)

ΜΠΕΤΙΣ(Μανουέλ Πελεγκρίνι): Σίλβα, Ρουίθ, Μορένο, Σαμπαλί (82’ Ρουϊμπάλ), Έντγκαρ Γκονθάλεθ, Κανάλες, Καρβάλιο (57’ Ρόδρι), Χουάν Κρουθ (64’ Πετσέγια), Ροντρίγκες (57’ Ακουοκού), Ζοσέ, Λουίζ Ενρίκε